Köpeklerin Ayrılık Endişesine Cesar Milan’dan Tavsiyeler

cesar-millan-kopeklerde-ayrilik-endisesiYorucu bir günün ardından zıplayan, koşan, enerji dolu bir köpeğe geliyorsunuz. Sizi salona kadar takip ediyor ve gün içinde çiğnediği ayakkabıları görüyorsunuz. Komşunuz yine köpeğinizin çevreyi rahatsız ettiğini söylüyor. Tanıdık bir senaryo mu? O zaman köpeğiniz ayrılık endişesi içerisinde olabilir.

Köpekler doğada asla sürülerinden uzakta yaşamaz. Bu doğal olmayan durumu onlar için kolaylaştırmak da bizim üstümüze düşüyor.

GİTMEDEN ÖNCE YÜRÜYÜŞ YAPIN

Güne hareketli bir enerjiyle başlayın. Sonra da köpeğinizin sakin, teslimiyetçi yapısını yemek ve su ile ödüllendirin. Bazı köpekler yemekten önce dinlenmek isteyebilir ama hepsi susar. Önemli olan köpeğinizden sessiz, dinlenen bir modda ayrılmak.

DOKUNMAK, KONUŞMAK, GÖZ TEMASI KURMAK YOK

Evden çıkışınızı veya eve dönüşünüzü büyük bir olay haline getirmeyin. Böylece köpeğinize evden çıkmanızın veya dönmenizin büyük bir olay olmadığını göstermiş olursunuz. Bu sizin rutininiz sonuçta. Durumun ciddiyetine göre bu kural üzerinde çalışmanız, evden çıkmadan önceki ve eve döndükten sonraki 5 dakika ile 1 saat arasında değişebilir. (burada bahsettiği şey sakin ve özgüven dolu bir şekilde köpeğinizin de sakin, teslimiyetçi yapıya geçmesini beklemek)

VEDAYI ÇIKMADAN ÇOK ÖNCE EDİN

Dokunmak, konuşmak, göz teması kurmak yok kuralını uygulayamıyor musunuz? O zaman köpeğinizle vedalaşın, görüşürüz deyin. Ama evden gerçekten çıkmadan çok önce. Ancak, bu canlandırmanın köpeğiniz için değil, sizin için olduğunu unutmayın. Köpeğiniz ona hoşçakal demediğinizde incinmez.

SAKİN VE ÖZGÜVEN DOLU KALIN

İşe gitmeye hazır olduğunuz bütün gergin, endişeli, suçluluk duygularınızı geride bırakın. Bunun yerine köpeğinize sürü liderinin özgüven dolu enerjisini sunarak ona “sorun yok” mesajı verin.

UFAKTAN BAŞLAYIN

Köpeğinizi önce 5 dakika yanlız bırakın. Sonra süreyi 20 dakikaya sonra da 1 saate uzatabilirsiniz. Ta ki 8 saat tek başına kalabilinceye kadar.