Çocuklarda Köpek Korkusu

cocuklarda-kopek-fobisiİlk olarak bilmeliyiz ki köpek için ondan kaçan her şey onun için potansiyel av olma özelliği taşır. Ayrıca yaygın olarak bilinen koku salgılama durumu da doğrudur. Yani eğer köpeklerden korkuyorsak, köpekler bunu o anda salgıladığımız kokudan kolayca anlayabilirler. Ayrıca bir köpek için boyutu küçük olan bir av çok daha çekici olur; çünkü küçük olan avın ( örneğin kedi, böcek vb ) kendini savunma şansı daha azdır. Bu anlamda da kendisinden korkarak kaçan bir kedi veya ağlayıp uzaklaşan bir çocuk köpek için ideal bir av anlamına gelir.

Sonuç 1: İlk olarak çocuğumuza kesinlikle bir köpeğin yanında bağırmamayı ve ondan kaçmamayı öğretmeliyiz. O’na sessiz olmasını, kıpırdamadan yerinde durmasını ve çok yüksek sesle olmadan bizden (Biz yoksak yakınında kim varsa) yardım istemesini öğretmeliyiz.
Bununla birlikte bu durumun tam tersi de mümkün olabilir. Çünkü köpekleri seven bir çocuk da onu görür görmez ona doğru koşmak ve dokunmak isteyecektir. Fakat maalesef böyle zamanlarda ailelerin uyarıları çoğu zaman işe yaramaz ve kötü sonuçlar yaşanabilir.

Sonuç 2: Bu durum, çocuklarda köpek fobisini önlemek için kesinlikle yapılması gereken bir durumdur. Köpek fobisi genellikle çocuklara genetik olarak geçer. Yani eğer sizde köpek fobisi varsa büyük ihtimalle çocuğunuz da köpeklerden korkacaktır. Köpeklerden korkan ailelerin bu korkuyu kesinlikle çocuklarına da yaşatmaya hakkı yoktur. Köpeklerden korkan bir çocuğun doğayla ilişkisi zayıf olur bu da onun karakterini etkileyen çok önemli bir unsur olacaktır. Bu bakımdan ilk olarak köpek fobisi olan yetişkinler çocuklarına bu konuda yardımcı olacak kişilerdir. İlk olarak kendilerinde bu sorunu çözmenin yolunu araştırmaları gerekir. ( Örneğin bunun için psikolojik yardım alınabilir. )
Unutmayalım ki çocuklar için hayvanlarla iletişim oldukça önemlidir. Bilimsel olarak köpeklerle iyi anlaşan çocukların kendi yaşıtlarıyla da iletişimde çok başarılı oldukları kanıtlanmıştır.

EĞER KÖPEK KORKUSU FOBİ ŞEKLİNDE DEĞİLSE
cocuk-kopek-02Eğer çocuğunuz köpekten korkuyorsa işte size birkaç basit öneri
1- Çocuğunuzu köpeği sevmek konusunda kesinlikle zorlamayın.
2- İçerisinde köpeklerin çoğunlukta olduğu filmler, belgeseller, videolar izletin. Özellikle hayvanların kişiselleştirilip konuştuğu filmleri tercih edebilirsiniz.
3- Çocuğumuza kesinlikle bir köpeğin önünden koşarak geçmemesini öğretmeliyiz. O’na yakınlaşırken oldukça sakin ve sessiz yaklaşması gerektiği konusunda uyarmalıyız.
4- İlk başta küçük boydaki köpeklere birlikte yakınlaşarak, sakin davrandığı halde bir zarar görmeyeceğini gösterebilirsiniz.

Çocukta bu gibi öğretilere etolojide ( hayvan davranışları inceleyen zooloji altbilim dalı) “ caydırma yoluyla öğreti “ denir. Böylece çocuğunuz için Başlarda tehlikeli olan X uyaranı ( burada köpek) zamanla ,bu durumlar defalarca yaşandıkça zararsız bir uyaran haline gelecektir.
Bu gibi durumlarda unutulmaması gereken ; bu dönemde çocuğunuzu yavru köpeklerden uzak tutmanız gerektiğidir. Yavru köpekler oyun oynamayı çok sevdikleri için çocuğunuzun üzerine atlama olasılıkları çocuğunuzu korkutabilir. Bunun dışında genel olarak huyunu bildiğiniz ve sakin köpekleri tercih etmelisiniz.

 

Fransızca’ dan Çeviren Mine Bazan