Doğru Mama Seçimi

Minin dostunuzun gelecek yıllardaki sağlık durumunu etkileyecek 3 faktör vardır. Bunlar; Genetik yapısı, yaşadığı ortam ve beslenmedir.

Bu 3 faktörün gelişimi için ilk bir yıl çok önemli bir süreçtir. Minik yavru köpeğinizin genetik yapısı ile ilgili herhangi bir şey elinizden gelmez, fakat ona yaratacağınız ortamın ve onun için seçtiğiniz mamanın; büyemesi, sağlığı ve gelişimi üzerinde doğrudan etkisi olacaktır. Bu nedenle ona güvenli, rahat bir ev sağlarken aynı zamanda büyüme evresinde ihtiyaç duyacağı tüm vitaminve mineralleri yapısında dengeli bir şekilde barındıran bir mamayı tercih etmek çok önemlidir.

kopek-mamasi-02

Minik yavru köpeğinizin sağlıklı bir hayata sahip olması için her bir besin maddesinden yeterli ve dengeli oranlarda alması gerekmektedir. Besin maddeleri ideal orandan daha az veya çok alındığında minik dostunuza zarar verecektir. Bu nedenle kullandığınız mamada kullandığınız mamada ki besin maddelerinin kusursuz bir şekilde dengelenmiş olmasına dikkat edin. Ayrıca, köpeğiniz için ideal mamayı seçerken veterinerinizden yardım almayı sakın unutmayın!

 

Besin Maddeleri ve Görevleri

kopek-mamasi-01Protein: Doku, organ ve kasların gelişimi için gerekli bir besin maddesidir.

Yağ: Vücutta enerji üretiminden sorumludur. Sinirlerin fonksiyonu ve daha sağlıklı bir tüy yapısının olmazsa olmazları olan Omega 3 ve 6 yağ asitlerinin kaynağıdır.

Karbonhidratlar: Vücuda enerji sağlar.

Lif: Bağırsak hareketlerini düzenler, bu sayede minik yavru köpeğinizin sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmasını sağlar.

Nem: Su, vücudun % 70’ini oluşturur ve vücut için olmazsa olmaz bir besin kaynağıdır.

Kalsiyum: Güçlü diş ve kemiklerin oluşmasında etkilidir.

Fosfor: Güçlü diş ve kemiklerin oluşmasında etkilidir.

Sodyum: Vücuttaki sıvı dengesini düzenler.

Potasyum: Vücuttaki sıvı dengesini ve kas fonksiyonlarını düzenler.

Magnezyum: Sağlıklı kemiklerin oluşmasını sağlarken, metabolizmayı da düzenler.

A vitamini: Sağlıklı görme ve deri yapısının oluşumunu sağlar.

D vitamini: Kalsiyumun vücuttaki emilimini ve kullanılmasını düzenler.

E vitamini: Mamaya doğru oranlarda eklendiğinde, serbest radikalleri nötralize ederek, sağlıklı bağışıklık sisteminin oluşumuna yardımcı olan temel antioksidandır.

C vitamini: Serbest radikallerin nötralize edilmesinde görev alan diğer bir antioksidandır.

Beta-kroten: Vücutta E vitamini ve C vitamini ile serbest radikalleri nötralize ederek, bağışıklık sistemini destekleyen doğal bir antioksidandır.

L-Karnitin: Yağsız kas kütlesinin oluşumunu destekler.