Evcil Hayvanların Yurt Dışı Yolculukları

Evcil Hayvanınızın Yurt Dışı Seyahatleri  için Gerekli İşlemler: 

evcil-hayvanlarin-yurt-disi-yolculuklari-011. Aşı karnesi olmalı, karnede öncelikle kuduz aşısı ve diğer aşıların güncel olması gerekiyor.
2. AB üye ülkeler için yolculuk yapacak pet’in 7 aylıktan büyük olması gerekiyor. (en erken kuduz aşısı yapılma yaşı 3 ay + test için en erken kan alınma tarihi aşıdan 1 ay sonra + belge alındıktan sonra AB ülkesine en erken giriş tarihi 3 ay sonra = 7 ay)
3. Aşı karnesinde veteriner hekim tarafından imzalanıp kaşelenmesi gereken bölüm var.
4. Mikrochip takılması ve mikrochip numarası aşı karnesine işlenmiş olması gerekiyor.
5. Veteriner tarafından uluslararası sağlık sertifikası (ingilizce) yazılması, imzalanıp kaşelenmesi gerekiyor. Amerika dahil pek çok ülke için bu belge yeterli, ancak bazı ülkelere giriş için Tarım İl Müdürlüğü’nden resmi sağlık sertifikası alınması gerekiyor.
6. Kuduz titrasyon testi için veteriner hekim tarafından kan alınıp Ankara’ya Etlik Merkez Araştırma Laboratuvarı’na gönderiliyor. Sonuçları 1 hafta-10 gün içinde geliyor. Kuduz titrasyon testi için kuduz aşısı yapıldıktan en erken 30 gün sonra kan alınabiliyor. AB üye ülkelere giriş kuduz titrasyon testinden en erken 3 ay sonra yapılabiliyor.

Kuduz Titrasyon Testi için Gerekli Belgeler

  • Mikrochip numarası
  • Aşı karnesi fotokopisi
  • Başvuru formunda pet bilgileri ve sahibinin bilgileri işlenmesi gerekiyor.

7. Yurt dışı çıkış işlemlerine başlarken petinizin iç ve dış parazit ilaçlarının yapılmış olması gerekiyor. AB üye ülkeleri için yolculuktan 15 gün önce iç-dış parazit ilaçlarının yapılıp karneye işlenmesi gerekli.
8. Yolculuk tarihinden 48 saat önce ilgili belediyeden menşe şehadetnamesi alınması gerekiyor. Menşe şehadetnamesi alınması için aşı karnesinin götürülmesi yeterli.
9. Yolculuktan 48 saat önce Tarım İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’nden veteriner sağlık sertifikası alınması gerekiyor. Bu belgenin alınabilmesi için aşı karnesinin aslı ve fotokopisi, kuduz titrasyon test sonucu ve petinizi götürmeniz gerekli.
10. İrlanda, İsveç, İngiltere ve Malta yurt dışından gelen petler için 3-6 ay arası karantina uyguluyor, ancak AB üyesi bir ülkeden giriş yapıldığı takdirde PET’S (pet travel scheme) sistemiyle karantinaya girmeden ülkeye pet girişi yapılması mümkün.