Gel Komutu

Gel komutu, temel itaat eğitimi sırasında aslında bütün köpek eğitimi sürecinde köpeğinize öğretmeniz gereken en önemli komutlardan biridir. Köpeğinizin yaşı ne olursa olsun gel komutunu her köpeğin öğrenmesi gerekir. Çünkü bu şekilde köpeğinizi, onun anlayamayacağı tehlikelerden korumuş olursunuz.

Gel komutu köpeğinizi dışarıdaki tehlikelerden korumanın yanında, ona çoğu durumda özgürlük tanıyacaktır. Mesela, sahile indiniz köpeğinizle yürüyüş yapacaksınız. Eğer köpeğiniz gel komutunuza itaat ediyorsa, onu çok rahat bir şekilde serbest bırakabilirsiniz ve o da kendi başına etraf keşfedebilir. Çünkü biliyorsunuz ki tehlikeli ya da istenmeyen bir durum olduğunda siz köpeğinizi çağıracaksınız ve o da hemen yanınıza gelecektir.  Bu size köpeğinizin güvende olduğu hissini, köpeğinize ise özgürlüğü verecektir.

gel-komutu

Diğer komutlara nazaran gel komutunda sizin temel amacınız, köpeğinizin sizi duyar duymaz komuta itaat etmesi olmalıdır. Nerede olursanız olun ya da ne gibi bir durum içerisinde olursanız olun… Köpeğiniz gel komutuna derhal cevap vermelidir.

Gel Komutunu Öğretirken Aklınızda Bulunması Gerekenler

  • ASLA ama ASLA hiçbir koşulda köpeğinizi yanınıza çağırıp onu cezalandırmayın. Yani köpeğinizi cezalandıracaksanız, yanınıza gelmesi için gel komutu kullanmayın.
  • Köpeğinizin size gelmesini diğer her şeyden çekici hale getirmelisiniz.
  • Köpeğinizi kesinlikle sizin gel komutunuza iyi bir şekilde uymadan dışarıda tasmasız gezdirmeyin.
  • Gel komutu köpeğinizin duymaya can attığı bir komut olmalıdır. Köpeğinizin sizin yanınıza geldiğine değecek bir ödül olmalı ucunda…
  • Gel komutunu günlük aktivitelerinizin içine katmayı unutmayın. Ona yemeğini verirken, onu sevmek istediğinizde ya da ona ödül vereceğinizde gel komutunu kullanın.
  • Gel komutunu tasmasızken öğretiyorsanız ve köpeğiniz sizi dinlemeyip gidiyorsa, peşinden koşmayın onun gelmesini bekleyin. Geldiğinde onu sakın cezalandırmayın, eğitim süreciniz baştan deneyin ama bu sefer tasmalı…
  • Asla siz ne yaparsanız yapın köpeğinizin size gelmeyeceğini bildiğiniz durumlarda onu çağırmayın. Çünkü köpeğinizin, siz onu çağırdığınızda gelmeme gibi bir lüksü olduğunu düşünmesini istemeyiz.
  • Bütün köpek eğitimi ve temel itaat eğitimi sürecinde olduğu gibi önce kolaydan başlayın ve bir aşamayı tamamen tamamladıktan sonra diğerine geçin.

gel-komutu-01

Gel Komutu

1-Köpeğinizin tasmasında 1,8 metrelik bir kayış takılıyken, ona “gel” komutunu verin ve onu hızlıca kendinize doğru çekip övün. Komutunuzu neşeli ama kararlı bir ses tonuyla verin. Komutu yalnızca bir kere verin.

2-Köpeğiniz gelişme kaydettikçe tasma kayışını uzatın.

3-Tasma kayışı olmadan alıştırma yapmaya hazır hale geldiğinizde çitlerle çevrili bir alanı seçin. Tasma köpeğinizin boynunda kalsın. Eğer köpeğiniz ilk komutunuza uymazsa, yanına giderek onu kararlı bir tavırla komutu verdiğiniz noktaya getirin. Köpeğiniz bu komuta ilk seslenişinizde kendi kendine uymadığı müddetçe onu ödüllendirmeyin. Uzun kayışı tekrar tasmasına takın ve yeniden kayışsız deneme yapmadan önce üst üste beş kez “gel” komutuna başarıyla uymasını bekleyin.