Halitozis (Kötü Kokulu Nefes)

hayvanlarda-kotu-nefes-01Halitosis kötü kokulu nefes anlamına gelmektedir ve çoğunlukla diş/diş eti ve ağız hastalıklarına bağlı olarak meydana gelir. Nadiren şeker , böbrek yetmezliği gibi metabolik hastalıklar da kökü ağız kokusuna neden olur.

Nedenleri ;

Maddeler halinde çoktan aza doğru sıralayacak olursak:

*Tartar ve plak oluşumuna bağlı olarak gelişen gingivit,diş çürükleri ve diş abseleri

*Dışkı,çöp gibi gıda dışı kötü kokulu şeylerin yenmesi

*Dişler arasında kalan yemek ve kemik kıymıkları gibiyabancı maddeler

*Böbrek yetmezliği ( ileri safhalar) ,şeker hastalığı ( keton kokusu) gibi metabolik hastalıklar

*Kedilerde eosonofilik granuloma veya lenfositik plazmasitik gingivit gibi diş eti ve ağız içinde üremeli ülserli yaralar oluşturan hastalıklar

*Ağız içi tümör ve polipleri

Koruma ve Tedavi ;

Hastalığın en büyük nedeni diş taşları ve plaklar olduğu için yapacağınız günlük diş fırçalama hem tartar ve plak oluşumunu önler hem de hafif ve orta dereceli kötü ağız kokusunun giderilmesini sağlar. Bu arada dikkat edilmesi gereken konu kullandığınız diş macunu ve fırçanın kediniz veya köpeğiniz için üretilip üretilmediğidir. İnsanlar için üretilen diş macunları mide rahatsızlıklarına yol açar ve tavsiye edilmez.Ağır durumlarda hekim muayenesi gereklidir ve bulgulara göre diş taşları anestezi altında temizlenmeli ve parlatılmalı, sallanan ve çürük dişler de çekilmelidir. Metabolik bir rahatsızlıktan şüphe ediliyorsa kan tahlillerinin yapılması gereklidir.