Hamile Köpeklerde Beslenme

hamile-kopeklerde-beslenme-01Tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerde de hamilelik dönemi özel bakım gerektiren istisna bir devredir. Bu dönemde hamile köpeğin besinlerdeki normal yaşam payı ihtiyacı daha yüksektir.

Hamilelikte görülebilecek değişimler

*Vücuttaki yağ miktarında artış
*Aktivitelerde azalma
*Vücut ağırlığında artış

Gebeliğin ilk haftalarında normal oranda verilen yiyecek miktarını, gebeliğin ileri dönemlerinde miktar olarak artırmak gerekir Yavruların gelişimine paralel olarak artış gösteren besin ihtiyacı, annenin yemeğini kademeli artırarak karşılanmalıdır Ayrıca içerdiği protein oranının daha yüksek olmasına dikkat edilmelidir.

Hamile bir köpeğin beslenmesinde dikkat etmeniz gereken konuları şöyle sıralayabiliriz

*Öncelikle düzenli ve dengeli bir beslenme hamile köpekler içinde çok önemlidir
*Yemeğinin miktarını ve mümkünse öğün sayısını artırarak vermek
*Protein oranı yüksek, yağ oranı dengeli gıdaları tercih etmek
*Temiz ve yeterli suyu sürekli bulundurmak
*Gerekli mineral ve vitaminlerin takviyesi yapmak (hekimin önerisi ile)

hamile-kopeklerde-beslenme-02Hamile köpekler kilo almaya meyillidir Ancak annenin aşırı kilo artışı güç doğum olasılığı dikkate alınarak önlenmelidir Bu amaçla besinlerde ki dengeyi korumalı ve aşırı olmayan düzenli yürüyüşler yaptırmaya özen gösterilmelidir.

Hamilelik ilerledikçe artan yavru hacmi nedeniyle midenin alanı küçüldüğünden tek seferde fazla yemek vermek rahatsızlanmasına neden olabilir Sık sık ve daha az miktarlarda yedirmek daha doğru olacaktır.

Kalsiyum oranında değişim nedeniyle deformasyonlar olabileceğinden gıdasında yeterli ve dengeli bir kalsiyum oranı sağlanmalıdır Kalsiyum fötusun gelişiminde olduğu kadar laktasyon (süt emzirme) döneminde de önem taşıyan bir mineraldir.

Enerji kaynağı olarak kullanılan karbonhidratların gıdasında yeterli düzeyde olmasına özen gösterilmelidir Mısır, buğday, pirinç bu amaçla verilebilecek gıdalar arasındadır.

hamile-kopeklerde-beslenme-05

Gebelik döneminde gerekli olan günlük enerji (kalori) ihtiyacı belirlenirken annenin vücut ağırlığı, ırkı, aktivitesi, çevre ısısı ve biliniyorsa yavru sayısı gözetilmelidir Bu durum süt verme döneminde de dikkat edilmesi gereken bir konudur Bu dönemde de annenin enerji ve besin ihtiyacı süt salgılanmasına bağlı olarak artış gösterir .

Gebelik sürecinde enerji gereksinimi ortalama % 20 artar. Gebelik ve doğum sırasında taze karaciğer, haftada iki-üç defa 15-30 g miktarında verilerek oldukça etkili bir takviye yapılabilir. Protein düzeyinin % 2-4 oranında artırılmasıyla yavruların daha güçlü olmalarını sağlar.
Vitaminler normal vücut metabolizması için gerekli olduğu kadar hamile bir köpeğin besinlerinde de yeterli oranda bulunmalıdır.

hamile-kopeklerde-beslenme-03Doğumdan önceki son günlerde yemek tüketiminde azalma olur, bazende son 24 saatte tamamen durabilir Bu durum normal sayılabilir Doğumdan sonraki ilk gün de yiyecek tüketimi az olabilir ancak bol su vermeye dikkat etmek gerekir.

Ev yemeklerinde gerekli oran ve dengeleri sağlamak oldukça güçtür Bu nedenle köpeğinizin ırkı ve günlük ihtiyaçları gözetilerek, protein miktarı artırılmış, yağ oranı ayarlanmış, gerekli vitamin ve mineral dengesi sağlanmış yavru köpek maması olarak adlandırılan puppy mamalar ve performans mamalar köpeğiniz için ideal gıda olacaktır.

Yavru maması olarak adlandırılan puppy mamaların gebelik döneminde de anneye verilmesi yavrunun, fötus evresinden başlayarak aynı protein ve karbonhidratı alması ve oranlarının yüksek olması açısından yararlıdır.