En çok Köpekler Isırıyor!

kopek-isirmasi-01DSÖ’nün resmi internet sitesinde yer alan araştırma sonuçlarına göre, hastalık ve ölümlere yol açan hayvan ısırmaları, dünya genelinde önde gelen halk sağlığı problemleri arasında yer alıyor.

Başta yılan, köpek, kedi ve maymunlar olmak üzere sayısız hayvan türünün insanları ısırma potansiyeli bulunuyor.

Küresel olarak köpek ısırmaları oranı bilinmemekle birlikte araştırmalar yılda 10 milyonlarca kişinin köpek ısırması sonucu yaralandığını gösteriyor.

ABD’de her yıl 4,5 milyon insan köpekler tarafından ısırılıyor.

Bunun yaklaşık 850 bini tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyuyor, 30 binine rekonstrüktif cerrahi yöntemleri uygulanıyor, yüzde 3-18’inde ise enfeksiyon gelişiyor.

Araştırmalara göre, hayvan ısırığı yaralanmalarının yüzde 85’ine köpeklerin neden olduğu kaydediliyor. Köpek ısırığından ölümler, düşük ve orta gelirli ülkelerde, sağlık hizmetlerine ulaşım ve yetersiz ilk müdahale nedeniyle gelişmiş ülkelere oranla daha fazla gözüküyor.

Dünya genelinde 55 bin insan, hastalıklı köpekler tarafından ısırılmaları nedeniyle kuduz hastalığından ölüyor.

Köpek ısırmalarında en büyük risk grubunu, yetişkinlere göre baş ve boyun yaralanmalarına daha fazla maruz kalan çocuklar oluşturuyor.

Bazı ülkelerde erkeklerin köpekler tarafından ısırılma sıklığı, kadınlara göre daha fazla. Seyahat edenlerde hayvana bağlı yaralanmaların yüzde 50’sinden fazlası da köpek ısırmaları kaynaklı.

Kedi ısırığı ikinci sırada

kedi-isirmasiKöpekten sonra gelen kedi ısırığı yaralanmaları da önemli oranda yaralanmalara neden oluyor.

İtalya’da kedi kaynaklı yaralanma oranı 100 bin kişide 18’ken, ABD’de ise tahminen 400 bin kedi yaralanmasından 66 bini hastanelerin acil servislerine gidiyor.

Hindistan’da ise maymun kaynaklı yaralanmalar dikkati çekiyor. Özellikle bu ülkeye seyahat edenler, maymun ısırmalarında en büyük risk grubunu oluşturuyor.

Seyahat edenlerde maymun kaynaklı yaralanmalar, köpekten sonra geliyor.

En ölümcülü yılanlar

Dünya genelinde yılda 5 milyonun üzerinde kişi, yılanlar tarafında ısırılıyor. Bunlardan 2,4 milyon kişinin zehirlendiği, yaklaşık 100 bin kişinin ise öldüğü tahmin ediliyor.

Yılan ısırmalarının çoğu Afrika ve Güneydoğu Asya’da gerçekleşiyor. Özellikle tarım işçileri, kadın ve çocuklar, en büyük risk grubunu oluşturuyor. Yetersiz sağlık hizmetleri bu tür zehirlenmelerdeki ölüm oranlarını artırıyor.