Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığı

Parvoviral enterit bir diğer adıyla kanlı ishal köpeklerde sık görülen çok bulaşıcı olan şiddetli kanlı ishal ile karakterize viral bir hastalıktır.Köpeklerde hastalığı meydana getiren etken Canine Parvo virus Tip 1 ve Canine Parvo virus Tip 2 dir. Her yaştaki hayvan yakalanabildiği ancak özellikle bağışıklık sistemi ve savunma mekanizması gelişmemiş yavru köpeklerde hastalığın görülme sıklığı yüksektir.

kopeklerde-kanli-ishal-02

BULAŞMA

Hastalığı meydana getiren virus cansız materyaller üzerinde canlılığını uzun süre korur. Dolayısıyla mama kabı , tuvaletini yaptığı dış iç mekanlar , kıyafetler , yatak , taşıma kabı gibi yerlerde virus canlılığını 5 ay devam ettirebilmektedir.Bulaşık materyaller ile temas halinde bulunan köpekler sindirim veya solunum yolu ile etkeni alırlar.

BELİRTİLER

İlk belirtiler halsizlik , yeme içme isteğinde azalma , kusma ve ishaldir.İlerleyen zamanda ishal kötü kokulu ve kanlı bir hal alır.Yüksek ateş , şiddetli kusma ve şiddetli kanlı ishal ile vücutta çok yüksek oranda sıvı kaybı şekillenir.Özellikle yavru köpeklerde bu sıvı kaybı kısa sürede ölümle sonuçlanmaktadır.

TEDAVİ VE KORUNMA

Hastalığın net bir tedavi şekli olmamakla birlikte yapılacak olan sıvı ve mineral takviyesiyle sıvı kaybı ortadan kaldırılmaya çalışılır.İkincil enfeksiyonları önlemek amaçlı geniş spektrumlu antibiyotikler kullanılır.Veteriner hekim tarafından uygulanacak destek tedavi ile hasta iyileştirilmeye çalışılır. Hastalıktan korunmanın yolu aşılamadır.yavru köpekler 6 – 8 haftalıkken aşılanmaya başlanmalıdır.Aşıları tamamlanmamış yavrular dışarıda gezdirilmemelidir.Aşısız köpekler asla başka köpeklerle bir arada bulundurulmamalıdır.Mama , su kabı ve bulundukları ortamın hijyenine dikkat edilmelidir. Yeni alınan yavrular mutlaka veteriner hekim tarafından muayene edilmeli dikkat ve özenle bakılıp beslenilmelidir.