Kedi Alerjisinin Sebebi Keşfedildi

kediler-02Bilim insanları kedilerin neden olduğu alerjik reaksiyonların önüne geçecek çalışmalar konusunda ümitli olduklarını ifade ediyor.
Cambridge Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı bağışıklık sisteminin kedi alerjisini nasıl algılayıp, öksürme ve hapşırmaya neden olduğunu tanımladıklarını ifade etti.
Yeni bir tedavi yöntemiyle kedilerin neden olduğu semptomların önüne geçilebileceği konuşuluyor.

“Büyük bir adım”
İngiltere’de alerji üzerine çalışan bir grup olan Allergy UK ise yeni ortaya konan çalışmanın kedilerin alerjiyi nasıl tetiklediklerini anlamak konusunda “büyük bir adım” olduğunu ifade etti.

Cambridge Üniversitesi’nde Dr Clare Bryant liderliğindeki araştırma ekibi kedilerin cildinde alerjilerin çoğuna neden olan bir protein cinsi keşfetti.
Alerji yapan bu madde vücuttaki bazı bakteriyel atıkların bulunduğu belirli bir bölgeyi uyarıyor.
Bağışıklık sistemi bu uyarıya öksürme, hapşırma, burun akıntısı ve hırıltılı solunum ile yanıt veriyor.

Alerjinin tedavisi kolaylaşıyor
kediler-03Dr Bryant, BBC’ye kedilerdeki alerjik proteinin bağışıklık hücrelerini nasıl tetiklediğini keşfettiklerini ifade etti.
Bryant, “Tetikleyici mekanizmayı anlamamız, kedi alerjisi ve kan zehirlenmesi gibi bazı klinik vakaları engellememiz için yeni ilaçlar üretmemizi kolaylaştıracak” dedi.

Allergy UK, kedi alerjisine neden olan ‘yapışkan’ moleküllerin, kişilerin kıyafetlerinde, evlerin duvarlarında uzunca süre kalabildiğini bunun da kedi alerjisini devamlı tetikleyen bir etken olduğunu ifade etti.
Bununla birlikte kedi alerjisi ile bağışıklık sistemi arasındaki ilişkinin tespit edilmesinin gelecekte köpek ve toz alerjisini engelleyecek yöntemleri bulmak açısından da önemli olduğunu kaydetti.