Kedi Almadan Önce…

kedi-almadan-once-01Evinize yeni bir canlının alınması kuşkusuz tadına doyum olmayacak bir duygudur. Ama ya beraberinde getirecekleri….

Evinize yeni bir kedi yavrusu almaya karar verdiniz hatta belki de almak üzeresiniz o zaman lütfen bu yazıyı okuyunuz. Kediler insana yakın sevimli yaramaz oyuncu gibi pek çok  tanıma uygun hayvanlardır. Bakımları öyle sanıldığı kadar zor yada çok da kolay değildir. Öncelikle köpeklere oranla en avantajlı oldukları konu kuşkusuz tuvalet terbiyelerini çok kısa zamanda (çoğu kez bir günde) öğrenebilmeleridir. Bunun için kediyi eve alırken öncelikle onun tuvaletini yapacağı bir tuvalet kabı ve kumunu da mutlaka almalısınız. Bu tuvalet kabının içine kumunu  dökün ve onun kolaylıkla bulabileceği bir yere yerleştirin.

Yavru kediyi aldınız ve onu eve getirdiniz. Öncelikle ona tuvaletini yapabileceği tuvalet kabının üstüne koyun ve buradan aşağıya kendisinin inmesini sağlayın . kediniz bir kaç dakikalık meraklı bakışlardan sonra bulunduğu ortamı tanıma turlarına çıkacaktır. ona engel olmayın bırakın hayatını geçireceği bu yeni evini tanısın bu arada evin bazı bölümlerine girmesini yasaklamayı düşünüyorsanız  evin bu bölümlerini kapatın ve buraya girmesine ilk günden itibaren izin vermeyin. Yavru kediniz evini tanıma turlarını kısa zamanda bitirip evini paylaşacağı sizleri tanımaya başlayacaktır. önce ürkek hareketlerle sizlere yaklaşmayı deneyecek tır. bu arada sizler onun bu isteğini ret etmeyin ve onu ürkütmeyin . görecek siniz kısa bir süre sonrada sizin gibi bir sahibe kavuştuğu için size teşekkür edercesine kucağınıza gelecek ve sizin de onu sevmenizi isteyecektir. Bu sıcak aile bağları yavaş yavaş kedinizin eğitimiyle pekişecek ve daha da güçlenecektir. Şayet kedinizi bir veteriner hekim kontrolüyle aldıysanız sizleri endişelendirebilecek sağlık problemleri yoktur varsa da hekiminiz sizleri bu konuda zaten yeterince yönlendirecek ve bilgilendirecektir.

Eğer kedinizi sokaktan aldıysanız o zaman mutlaka onu evinize almadan önce bir hekime götürmeli ve sağlık kontrolünden geçirmelisiniz . Bu kontroller hem sizin hem de minik dostunuzun sağlığını koruyacak nitelikte olacağını unutmayın.

Kedinize mutlaka oyun oynayabileceği oyuncaklar verin ama bunlar onun asla yutamayabileceği oyuncaklar olmalı ve unutmadan kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kestirin vede ona mutlaka tırmalayabileceği bir tahta verin