Kedi Eğitimi

kedi-egitimiBir çok insan kedilerin eğitilmelerinin olanaksız olduğunu düşünmektedir. Bir kediyi eğitmek elbette bir köpeği eğitmekle aynı derecede değerlendirilemez. Kediler ve köpeklerin yaşayış biçimleri onların eğitilmelerinde de farklılığa neden olur.

Kedinizi eğittiğiniz zaman onun eğitilmemiş kedilere oranla ne kadar mutlu ve aktif olduğunu görürsünüz.

Kedinizi motive edeceğiniz en güzel yöntem ona ödül olarak en sevdiği yiyeceği vermeniz olacaktır. Bu yöntemi kullanabilmeniz için kedinizi aç olduğu  zamanlarda eğitmeye çalışmalısınız. Kedi besleyen kişilerin hemen hemen tümü mama kaplarını sürekli dolu tutmaya çalışırlar fakat kedinizi eğitmek istiyorsanız onun mama kapını sadece eğitim sonraları dolu tutmaya çalışın. Karnı tok olan kediniz eğitilmek için pek istekli olmayacaktır.

Kedinizi eğitirken ses tonunuza dikkat edin. Kediniz sesinizden ne demek istediğinizi anlamalıdır.

Kedinize vereceğiniz eğitimde neleri yapmasını istediğinizi ve neleri yapmasını istemediğinizi belirlemelisiniz. Kedinizin yemek masasına hiç bir şekilde yaklaşmasını istemiyorsanız, buna hiç bir zaman müsade etmeyin. Sabah kahvaltısında onun bu davranışını onaylayıp, öğle yemeğinde karşı çıkarsanız kediniz sizi ciddiye almayacaktır.

Kedinizin eğitimine 9. ayını girdikten sonra başlayabilirsiniz. Yavru bir kediye eğitim vermek daha kolay olacaktır. Kedinizin dış mekanlara alıştırmanız da oldukça faydalı olacaktır. Sürekli ev ortamında kalmaya alışan bir kedi dışarı çıktığında bu durumu benimsemekte zorluk çekebilir.

Kediler bir olaya konsantre olmaları zordur. Bu nedenle kedinize verdiğiniz eğitimi kısa süreli tutmaya çalışın. Yapmak istemediği hareketleri ise ona zorla yaptırmaya çalışmayın. Zorlama kedinizin öğrenmemek için inat etmesine neden olabilir.

Kedilerde tıpkı insanlar moralsiz olabilirler. Eğitim için kedinizin mutlu ve huzurlu olduğu bir günü seçin. Bu durum sizin içinde geçerlidir, sizin ruh halinizin kedinize de yansıyacaktır.