Kedi Oyunları

kedi-egitimi-02Naylon Poşetlerden Hışırtılı Toplar

*Efendim kediler biliyorsunuz ki hışırtılı seslere karşı pek ilgililerdir. Bir hışırtı, bir çıtırtı onların muhteşem kavisli kulaklarını hemen harekete geçiriverir. Bu oyuncu dostlarımız oyun uğruna bazen güvenliklerini bile hiçe sayabilirler. Yüksekçe bir yerden kendilerini aşağı atabilir ya da tehlikeli bir cisme sırf patilemek uğruna tırnaklarını geçirebilirler. Hikmetlerinden sorgu sual olamasa da bu narin dostlarımız için evinizdeki alışveriş poşetlerini kullanarak aslında oldukça zararsız, ucuz ve keyifli bir oyuncak yapabilirsiniz.

Tek yapacağınız evinizdeki temiz poşetlerden bir kaçını almak ve bunları katlayıp şeritler haline getirdikten sonra şeritleri düğüm yaparak küçük naylon toplar elde etmektir. Bu naylon toplar özellikle zeminde yuvarlandıkça ya da patilendikçe hışırtılı sesler çıkararak küçük dostlarımızı pek bir heyecanlandıracaktır. Hafif olması sebebi ile bu topları rahatlıkla oyun oynarken çekip çevirebilirler. Naylon olması sebebi ile de ısırma ya da fiziksel temas sırasında bir yaralanma ya da zarar görme riski yoktur. Bu küçük topları dişleyecek ya da o deniz sakinliğindeki karınlarına doğru çekip ayakları ile bir güzel teperek spor da yapacaklardır. Bu oyunun tek riski, alışverişten elinizde poşetlerle döndüğünüzde karşınızda “hadi bunları çabucak boşalt da bana naylon toplar yap” şeklinde bakan halini görmeniz  olacaktır. Oyuncak yaptığınız alışveriş poşetlerinin temiz olmasına dikkat etmenizi hatırlatalım. Bir de her oyundan sonrasında hijyenin devamı için bu topları atıp yenisini yapmalısınız.

Dedektifçilik

*Bugünlerde rahatlıkla her kırtasiye dükkanında ışığı güçlü bir küçük kalem fener bulabilirsiniz ya da bir laser kalemi. Işıkları tamamen kapatmadan fenerin ya da laserin yansıttığı ışık ile kedinizin ilgisini çekebilir ve bu ışığı duvarlarda, yerlerde arayarak biraz spor yapmasını sağlayabilirsiniz. Siz ışığı oynattıkça o sevimli patileri ile ışığı yakalamaya çalışacaktır. Ama önemli uyarı, çok hızlı hareket ettirerek onun koşarken eşyalara çarpmasına neden olmamalısınız. Ayrıca ışığı kesinlikle gözüne tutmamalısınız. Çok fazla yorulmasına da sebebiyet vermeyin. En fazla beş -on dakika oynanacak bir oyundur. Kilolu kedilerinize egzersiz için iyi bir çözüm olabilir, ama tekrar ediyoruz onları çok yormayın.

Kediler İçin Basketbol

*Kapı ve pencere bantlamada kullanılan süngerlerden (yapışkansız olanlardan) bir metre alınarak küçük bir top haline getirin. Bu şekilde beş altı tane top yapın ve bir file içine topları yerleştirin. (Masa tenisi filesi de olabilir.) File, sünger toplar hafifçe taşacak şekilde sıkılmalı. Fileyi daha sonra bir iple dikerek kapatın. Fileyi bir kapı koluna asarak sabitleyin. Kedinizin nasıl ribaunda çıktığını görmek için fazla beklemeyeceksiniz.

Sigara Koşusu

kedi-kavgasi*Bu oyun aslında oldukça basit bir oyundur. Oynanabilmesi için buruşturulmuş boş bir sigara paketi yeter de artar bile. Kısa zamanda alışkanlık yapan bir oyundur. Sigara paketi buruşturulduğunda kediniz dibinizde bitecektir. Buruşturulmuş bir paketi hızla atın, anında yakalanacak ve bir on dakika boyunca sizden katılım beklemeden oyun oynayacaktır. Ama on dakika sonra bu atma yakalama eyleminin tekrarlanması ve oyuna biraz heyecan katılması için size ihtiyaç vardır. Sigara paketi özellikle jelatinin çıkardığı ses sebebi ile onlar için pek eğlendiricidir. Dişlere zarar verme riski de yoktur. Tek tehlike bu oyunun sigara gibi alışkanlık yaratması ve ortada unutulan sigara paketlerinin dolu boş olduğuna bakılmadan kediniz tarafından aşırılmasıdır. Daha az sigara içmeniz için iyi bir çözüm olabilir.

Hırsız-Polis

*Bu oyun çok basit bir oyun. İhtiyacınız olan bir kaç tane naylon poşet ki, alışveriş merkezlerinden bolca bulabilirsiniz. Yalnız poşetlerin tutamaç yerlerini kesmeniz gerek. Çünkü kedilerinizin boynuna ya da ayağına dolanabilir. Poşetler hazırlandıktan sonra açılarak odanın çeşitli yerlerine bırakılmalıdır. Kediniz poşetlerin içine girmek isteyecektir. Poşetlerin üzerine gazete kağıtları da açıp iskambil kağıdı kulesi gibi yerleştirirseniz bu gizlenmişlik duygusu hoşuna gidecek ve poşete ya da gazete kağıdına siz parmağınızla dokundukça sese doğru yönelerek kendisince bir hırsız-polis oyunu başlatacaktır. Dikkat bu oyun alışkanlık yapabilir.

Çin Tenisi 

*1 kedi için en az 3 adet masa tenisi topu bulmalısınız. Topların ortası iki ucundan delinir ve ortalarından çamaşır ipi geçirilir. Topların ipten çıkmaması için deliklerin iki tarafına düğüm atılmalıdır. Yapılan toplu halat özellikle sert zeminlerde ses çıkartılarak hareket ettirilerek kedinizin ilgisi çekilmelidir. Gerisini ona bırakın. Önce düğümleri çözecek, sonra topları güzelce dişleyecek ve sonra da çamaşır ipini lime lime edecektir. Bittiğinde ise size “Sıradaki” bakışını arsızca atacaktır.

Önüm Arkam Sağım Solum Sobe 

*Kedinizin aktif olduğu anlarda oynayacağınız oyunlardandır. Önce onu bir kuşak yardımı ile oyuna davet etmelisiniz. Kullandığınız kuşak yumuşak olmalı, vücuduna ya da ağzına zarar verecek bir aparat üzerinde olmamalı (kemer kullanılmamalı, tercihen bornoz kuşağı). Kuşağı havada daireler çizerek gezdirin ve ara ara ona hamle yapması için yaklaştırın. Kuşağı ara sıra yakalamasına izin verin ama yakaladığında aniden sakın çekmeyin dişlerine ya da tırnaklarına zarar verirsiniz. Kuşak ile oynadıktan sonra artık oyun ilgisini sağlamış durumdasınız. Çok yavaş hareketlerle karşısında durup sanki ondan korkmuş gibi yapıp sırtınızı dönmeden geri geri gidin. Yüzünüzde korku değil tebessüm olmalı. Sizi izleyecek ve oyundan memnun kaldıysa konuşarak cevap verecektir. Size yaklaşmak istediğinde siz de yavaş yavaş geri çekilin. Odadaki koltuk, duvar gibi şeylerin arkasına saklanarak ve ara sıra da gözükerek oyunu devam ettirin. Ara sıra size yaklaşmasına ve bacaklarınıza sürtünmesine izin verin.

Gölge Oyunu 

kedi-korkusu*Akşamları kedinizle oynayabileceğiniz bir oyundur. Odanın ışıklarını söndürüp bir abajur ya da çalışma masası ışığından yararlanın. Işığın önüne elinizi koyarak parmaklarınızla şekiller yapın. (Parmaklarınızla zafer işareti [V] yapabilirsiniz.) Şekilleri duvara gölge olarak yansıtın ve parmaklarınızı oynatın. Duvardaki oynayan gölgelere dikkatini çekerseniz ve hareketli gölgeleri onun uzanabileceği ve sıçrayabileceği yüksekliklerde inip kaldırırsanız, sıçrayarak gölgeleri yakalamaya çalışacaktır. Yalnız bu sıçrama hareketleri için yeterince yeri olmalı ve yere düşüşlerinde kendisini incitecek materyallerin yakınında olmaması gerekir.

Bavul Oyunu

*Eski bir bavul ya da karton bir kutu bu oyun için idealdir. Bavulun ağzını açarak ve oyun boyunca da açık kalmasını sağlayarak onu bavulun (kutunun) içine girmeye teşvik edin. Daha sonra elinizi onu korkutmayacak şekilde bavulun (kutunun) etrafında gezdirin. Elinizin gezindiği yerlere hamle yapacak ve bavulun (kutunun) içinde saklanmış olmaktan dolayı keyif alacaktır. Elinize tırmık gelmemesine dikkat edin. Bu oyunu oynayacağınız kedinizi alerjik olmaması önemlidir. Kutunun ve bavulun içi temiz olmalıdır. Toz var ise alerjik kedilerde sorun yaratabilir.

“Ali Topu Tut” Oyunu

*Kese şeklinde küçük bir bez torba hazırlayın. İçine minik bir çıngırak koyun. Keseyi artık bez parçaları ile doldurup dikin. Çıngırağın ortada kalmasını sağlayın. Bu şekilde hazırlayacağınız üç-dört keseye yine bezden yapılma kuşaklar dikin ve kuşakları kapı kollarına asın. Kuşakların farkına varabilmesi için kuşakların yanından geçerken keseleri kuşaktan hareket ettirip çıngırağın sesini duymasını sağlayın. Ara sıra kapı kenarından geçerken bu küçük dostlarımız ilgi gösterecek ve patilerinin gücünü denemek isteyebileceklerdir.