Kedi ve Köpeğinizin Hayatını Riske Atmayın!

sigaraBiz sigara içeriz ama beraberimizde diğer insanları ve canlıları da tehlikeye atarız.İçtiğimiz her sigara kedi ve köpeklerinize de zarar vermektedir. Bu konuda araştırma yapan bilim adamlarına göre sigara dumanı kedilerde ağız kanserine ve başka bir çok kanser türevi hastalıklara sebeb olmaktadır..Kediler,dilleriyle kendilerini yalayarak temizlerler.Özellikle ağız içi hastalıkların meydana gelmesini sağladığı ve havadaki zararlı sigara partiküllerinin yalnızca solunum yolu ile değil aynı zamanda tüylerine yapışması yoluyla da bulaşabiliyor.

Sigara içen kişilerin kedileri Lemfoma denilen hastalığın oluşmasında büyük risk altındadır.Lenfoma bir kanser türü olup, başlangıcından itibaren bir yıl içinde yüzde 75 oranında kedinizin ölmesine sebeb olur.

Özellikle pasif içicilikten oluşan akciğer,sinüs ve burun bölgesinde oluşan kanser hastalığı köpeklerde sıkça görülür.Burnu iri köpeklerde en fazla nazal kanser riski mevcuttur. Bir yıl içinde,oluşan kanserin etkisiyle köpek hayatını kaybeder.Orta büyüklükte ya da kısa boyda burun sahibi köpeklerde en yaygın kanser türü akciğer kanseridir. Burnu küçük olan köpekler,kansorejen maddelerden nazal manada o kadar çok etkilenmezler.

Evcil hayvanlar insanların çoğu tarafından ailenin bir ferdi gibidirler.Bu aile fertlerini sigaranın zararlı etkisinden korumak için sigarayı bırakmak gerekmektedir.Yada evcil dostunun bulunduğu ortamda sigara içmemelidir.

dumanKedi ve Köpeklerimizi sigara dumanını etkisinden nasıl koruruz:

Sigarayı bırakmak en önce yapılması gereken şeydir.Bu hem sizin hem de evcil dostlarınızın sağlığı için önemlidir.
Kaliteli bir hava temizleyici alın.
Sigara sonrasında üzerinize sine koku için kıyafetlerinizi değiştirin,yıkayın ya da temiz havada asarak havalandırın.
Ellerinizi yıkamadan evcil dostlarınıza el sürmeyin.
Ortalıkta içi dolu küllük bırakmayın.Etrafınızda içi kül ile dolu kül tablası bırakmayın .
Sigara paketi, nikotin sakızı, dumansız tütün ve diğer tütün ürünlerini kedi ve köpeğinizin ulaşamayacağı yerlerde saklayın.