Kedi ve Köpeklerde Bahar Bakımı

kopek-taramakİlkbahara geçtiğimiz bugünlerde kedi ve köpeklerde tüy dökümü artabilir. Mevsimsel tüy dökümü, her 6 ayda bir görülen, doğal bir durumdur.

Hayvanlar da tıpkı bizler gibi, yazlık elbiselerini giyme ihtiyacı duyarlar. Kışlık tüyler dökülerek yerine yaz dönemine uygun, ince tüyler çıkar.

Bu tip tüy dökülmeleri doğal olduğundan engellenemez, ancak belli noktalara dikkat ederek hem sizin hem evcil hayvanınızın bu süreci daha rahat geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Günlük tüy bakımını aksatmayın!

Mevsimsel tüy dökülmesinin görüldüğü bugünlerde tüy bakımına özen göstermeniz gerekir. Evcil hayvanınızı tüy yapısına uygun bir fırça ile günde bir kez taramak ölü tüylerin giderilmesine yardımcı olur.

Fırçalamak, deri altı kılcal damarları uyararak kıl köklerinin beslenmesini de sağlar. Böylece yeni çıkan tüyler çok daha güçlü ve sağlıklı olur.

kedi-tarama-01

Sabırlı olun…

Ölü tüylerin tamamen yok olması zaman alır, ancak unutmayın ki bu geçici bir durum. Tüy dökme, ortalama 1 ay kadar devam edecek, tüyler yenilendikten sonra sona erecektir. Bu, yılda iki kez gerçekleşen doğal bir süreçtir.

Eğer bölgesel dökülmeler varsa ya da dökülme, tüy dökme dönemi haricinde de sürüyorsa mutlaka veteriner hekiminize danışın.

kopek-banyo-01Banyo yaptırın!

İşte tüy dökme mevsiminde ölü tüylerden kurtulmanın etkili yollarından biri! Banyo ölü tüylerin vücuttan bir an önce atılmasını sağlar, ancak aşırı sık yıkamak tüy dökümünü artırabilir.

Ayda 1 kez banyo yaptırmak yeterlidir. Elbette kedi-köpeklere özel bir şampuan ile… İnsanların kullandığı şampuanların onların deri sağlığına zarar verebileceğini unutmayın!