Kediler Hakkında Yanlış Bildikleriniz

IKedi kısırlaştırılmadan önce bir kere doğum yapmalıdır: Doğumun sağlık açısından kediye hiçbir faydası yoktur. Kısırlaştırılmamış hayvanlar meme-rahim tümörü, rahim enfeksiyonları gibi hastalıkların oluşması açısından risk altındadır. Kısırlaştırılan dişilerde meme tümörü oluşma ihtimali azalır.

Kedilerin burnu sıcaksa ateşi vardır: Yüksek ateşi olan hayvanların burnu kuruyabilir ve sıcak olabilir ama bu her zaman böyle olmak zorunda değildir. Doğru ateş ancak termometreyle ölçülerek anlaşılabilir.

Melez ırklar ve sokak kedileri saf ırklardan daha sağlıklıdır: Bu hep duyduğumuz bir söylemdir fakat bugüne kadar bunu ispatlayan hiçbir bilimsel veri yoktur; sadece ırksal hastalıklar bu kedilerde görülmez.

Kediler eğitilemezler: Bu doğru değildir. Kediler çok akıllı hayvanlardır ve eğitildikleri takdirde birçok numara öğrenebilirler.

Her kedi doğuştan tuvalet terbiyesine sahiptir: Kedilerin çoğu tuvaletlerini tuvalet kabına yapmayı çok çabuk öğrenseler de bu doğuştan sahip oldukları bir alışkanlık değildir. Bazı kediler tuvalet eğitimine sahip değillerdir ve diğerlerinin aksine bunu öğrenmekte zorlanabilirler.

kedi-mamaKediler konserve mamayı kuru mamadan daha çok severler: Bazı kediler kesinlikle konserve mamayı kuru mamaya tercih etmeyebilirler

Dışarı çıkan, bahçede yaşayan kediler daha mutlu ve sağlıklıdır: Daha mutlu olup olmadıklarını bilemeyiz fakat daha sağlıklı olmadıkları kesin. Yapılan araştırmalara göre içeri-dışarı yaşayan kedilerin ömürleri ev kedilerinden ortalama 3 yıl daha kısadır.

Kediler lezzetli yemekleri severler: Kedilerin tat alma hücreleri çok azdır, yemekleri kuvvetli koku duyuları ile ayırt edebilirler.

Kediler yaralarını yalayarak iyileştirirler: Kediler yaralarını yalayarak iyileştirmez, temizlerler. Hatta yarayı aşırı yalamaları yaranın geç iyileşmesine bile sebep olabilir.

Kediler hastalandıklarını bir şekilde sahiplerine anlatırlar: Bu her zaman doğru değildir. Aksine hasta kedi saklanma, uzaklaşma içgüdüsü gösterir.

Ev kedilerinin kalp kurdu(heartworm) ilacına ihtiyacı yoktur: Kalp kurdu kedilere sivrisinekler tarafından bulaştırılır. Sivrisinekler evlere kolaylıkla girebildikleri için ev kedilerinin de bu parazite karşı ilaçlanması gereklidir.