Kedilere Özel Ev Yapımı Kuru Mama Tarifi

kedi-mamasi-03Kediler de en az köpekler kadar diştaşı  biriktirme eğilimindedir. Diştaşları, dişeti hastalıklarının hazırlayıcısıdır. Kuru mama diştaşı oluşumunu azalttığı için kedilerin diyetinin ayrılmaz bir parçasıdır. Evde kediniz için kuru mama yapmak zor değildir. Hazırlayacağımız temel hamur hep aynıdır.  Eklediğimiz ek içerikler mamanın birbirinden ayrı tadlar ve içerikler olmasını sağlar. Örneğin hindili ve tavuklu kuru mama içine katacağınız elma lezzeti güçlendirir. Aynı şekilde balıklı mama içersine balık soslerı ekleyebilirsiniz.

Kuru mama yapmanın en zor tarafı bu iş için zaman ayırmaktır.  Çünkü kuru mamaları fırının içinde kurutmak zaman alır. İyi kurutmak lezzeti kuvvetlendirmek ve çabucak bozulmaması için çok önemlidir. Eğer mama iyi kurutulmazsa kısa zamanda küflenir. Gece yatmadan önce pişirmek ve piştikten sonra fırını kapatıp sabaha kadar kurumasını beklemek kolaylık sağlar. Eğer kedinizin gıda alerjisi varsa protein kaynağını uygun bir şekilde değiştirebilirsiniz. Yani tarifte tavuk eti var ve kediniz buna alerjikse siz bunu kuzu etine çevirebilirsiniz.

 • 3 Su bardağı Tam buğday unu
 • 2 Su bardağı çavdar unu
 • 1 Fincan kırık buğday
 • 1 Su bardağı mısır unu
 • 1 Su bardağı yağsız süt tozu
 • 3 çorba kaşığı dolduracak kadar kıyılmış temiz maydonoz
 • 600-700 gram kadar haşlanmış tavuk göğsü
 • 5 çorba kaşığı bitkisel yağ
 • 1 çorba kaşığı balık yağı
 1. Fırını 180 C ısıtın.
 2. Büyük bir kabın içersinde unları süttozunu maydonozu karıştırın.
 3. Blendırda haşlanmış tavuk göğsünü, yağları birlikte çekin.  Homojen bir püre haline gelsin.
 4. Püre haline gelen tavuğuk etini unun olduğu kaba karıştırırken yavaş yavaş su ekleyin.  Hamurun kıvamı kulak memesi sertliğinde olsun.
 5. Yaptığınız hamuru rulo haline getirip küçük küçük kesin. Tabanına fırın kağıdı  serdiğiniz fırın tepsisi üzerine taneleri koyun.
 6. Fırında kahverengi- altın rengi alana kadar pişirin. Pişirme esnasında tanelerin eşit pişmesi için arada sırada karıştırabilirsiniz.
 7. Mamalar yaklaşık 25 30 dakikada pişer. Fırını kapatın ve kapağını açmadan sabaha kadar iyice kuruması için tepsiyi fırının içinde bırakın.
 8. Sabah fırında tepsiyi aldığınızda mama hala ılık ve hafif nemli olabilir. Bu son nemin de uçması için iki saat kadar açıkta bırakıp iyice soğuyunca hava geçirmeyen buzdolabı poşetlerinde saklayabilirsiniz.