Kediler Neden Ot Yer?

ot-yiyen-kedi-05Bazı kedi sahipleri kedierinin bahçedeki çimleri büyük bir iştahla yediğini gördüklerinde hayrete düşebilirler. Hayvan davranış bilimcileri etobur kedilerin ot yeme alışkanlıklarının altında yatan sebepleri yıllarca araştırdılar.

Kedilerin yedikleri otlardan aldıkları vitaminler(folik asit) sindirim sistemlerine yardımcı olur. Kedilerin büyük bir çoğunluğu ot yedikten sonra kusarlar. Kustukları zaman midelerini rahatsız eden tüy yumaklarını çıkarmış olurlar. Ot yemenin bir diğer faydası da laksatif etkisidir. Mideden bağırsağa geçen tüy yumaklarının daha rahat dışarı atılmasını sağlar. Genel kanı kedilerin bazen sırf tadını sevdikleri için bazen de mideleri rahatsız olduğu için ot yedikleri yönündedir. Tüy yumaklarından bağımsız olarak boğaz yangısı çeken, midesi bulanan kediler de kusabilmek için ot yerler.

ot-yiyen-kedi-01Bir diğer tez de yeterli beslenemeyen, dengesiz beslenen kedilerin de ot yediğine dayanır. Bu pek kabul gören bir tez değildir; çünkü iyi kalite mama ile beslenen sağlıklı kedilerin de büyük bir iştahla ot yediği sıkça görülmektedir. Bazı davranış bilimciler bu durumu, vahşi kedilerin doğada dengeli beslenebilmek için ot yedikleri ve bu alışkanlığın da içgüdüsel olarak günümüzdeki evcil kedilerde halen görülmekte olduğu şeklinde yorumlamışlardır. Eğer kedinizin ot yemesinden rahatsızsanız ve bunun beslenme kaynaklı olabileceğini düşünüyorsanız kedinizin gıdasına lifli birkaç sebze eklemeyi deneyebilirsiniz; fakat genel kanı gıdayı değiştirmenin bu alışkanlığı pek değiştiremediği yönündedir.

İyi haber kedilerin ot yemelerinde sağlık açısından bir sakınca olmamasıdır. Sadece kedinizin seçtiği ot yeme alanlarının başka hayvanların tuvalet bölgesi olmamasına dikkat edin. Birçok hastalık taşıyan bakteriler ve parazit yumurtaları enfekte hayvanların dışkılarıyla çevreye saçılır. Bu sebepten kedinizin iç ve dış paraziter ilaçlamalarını ihmal etmeyin.

ot-yiyen-kedi-04Ev kedileri ot yeme ihtiyaçlarını karşılamak için evdeki süs bitkilerini yiyebilirler. Bu çok tehlikeli bir durumdur çünkü birçok süs bitkisi zehirlidir. Pet shoplardan kedinizin yiyebileceği kedi çimi (tohumları) satın almanızı öneririz.