Kedilerde Banyo

kedilerde-banyo-06Bir kediyi yıkamak; inanç-sabır ve bir kedi ister…

Kedinizi yıkamaya karar verdiyseniz :
1. Kedinizin önce uzamış tırnaklarını kesin.
2. Suyun ısısıni iyi ayarlayın. Ne çok sıcak ne de soğuk olsun.
3. Sırt tüyleri, karnı için şampuan kullanabilirsiniz. Ama kediler için piyasada satılan hem pire kovucu, hem de güzel kokulu şampuanlardan da yararlanabilirsiniz.
4. Kedinizi ürkütmeden, havluyla kafası dışarıda kalacak şekilde sarın.
5. Banyonun kapısını kapatmayı unutmayın
6. Kafası ıslanmayacak şekilde, havluyu çıkarıp,ön patilerinden tutun ki çırpınırken ıslanmayın ve ılık suyla hafif masaj yaparak yıkayıp, şampuanlayın. Çok hızlı olmalısınız; çünkü kediniz muhtemelen sudan nefret ediyordur.
7. Yıkama işleminin ardından kedinizi havlular veya bezlerle güzelce sarıp, sarmalayın.
8. Onu güneşli bir yere götürün, yalanmasını sağlayın bu sırada siz de havlu yardımıyla kurutun. Saç kurutma makinesine pek danışmayın; çünkü kedilerin elektrikli aletlere karşı inanılmaz bir korkusu vardır.
9. Kulaklarının içi kirliyse; kulak temizleme pamuğu “papix”yardımıyla, nemlendirici krem de kullanarak kulak zarına inmeyecek şekilde yumuşak hareketlerle temizleyin.
10. Kediniz çok kısa sürede kuruyacaktır. Artık onu “benim yumoş kedim”diyerek sarıp sarmalayabilirsiniz…

Kedilerinizin tüylerine katran ve yağlı boya gibi maddeler bulaşırsa, bunları temizlemekten çok o bölgedeki tüyleri kesmek daha iyi olur. Ayaklarına yapışan bu gibi maddeler ispirto, neft veya terebentin gibi deriye çok zararlı olan sıvılarla değil, tereyağı-margarin gibi yağlarla ovusturularak çıkartılmalıdır.

kedilerde-banyo-01

Kedinizin taranıp, fırçalanması sırasında burun, gözler ve kulaklar da incelenir ve burada birikmiş kirler görünürse nemli bir bez ile alınır. Zaman zaman hayvanın ağzı açılarak iç kısmı, dilin ve dişlerin durumu gözden geçirilir. Ağız ve dil pembe renkli, dişler de düzgün ve temiz olmalıdır.Yaşlı kedilerde çok rastlandığı gibi, dişlerin üzerinde taş birinkintileri (tartar) görülürse, bunları bir veterinere aldırmak çok iyi olur.

 

Not: Gerekmedikçe kedinizi yıkamayın. Kediler kendilerini temizleyebilen canlılardır.