Kedilerde İdrar Püskürtme / İşaretleme

puskurtmeNeden kediler idrarları ile işaretler?

Kediler pek çok açıdan yaşadıkları yerleri sık sık işaretler. Kediler ayakları, yanak, yüz ve kuyruk üzerinde koku bezleri ve idrar ile işaretleyebilirler. Kediler çoğunlukla “mülkiyet” alanı ve cinsel alıcılığı ve yer tanıtımı için kendi topraklarında işaretler. İşaretleme; dışarıda ya da aynı evde birlikte yaşayan kedilerin arasında yada çevredeki diğer kediler nedeniyle oluşabilir. Kedi tehdit altında veya stresli olduğunda kendi topraklarını işaretler. Bu olay rutin olabileceği gibi, yeni insanların hayvanların yaşam alanlarında bulunması, yada yaşam yerleri ve diğer çevresel ve sosyal değişikliklerin bir sonucu olarak da oluşabilir. Özellikle aile üyeleri, çatışma veya güvensizlik durumlarında işaretleme görülür. İşaretleme topraklarının sınırlarını belirleyen kapı ve pencere gibi ve çevresindeki açık giriş ve çıkış noktalarında yoğunlaşır. Mülkiyeti üzerindeki yeni nesnelerde işaretlenir.

Hangi kedilerde idrar ile işaretleme olasılığı daha yüksektir?

Erkek ve dişi her iki kedide idrar ile işaretleyebilir. İdrarla işaretleme kısırlaştırılmamış erkek kedilerde çok daha yaygındır. Kısırlaştırılmamış erkek kedinin idrarı, güçlü ve keskin bir karakteristik kokuya sahiptir. Kısırlaştırma ile bu koku değişir ve kedinin idrarını püskürtmesi için motivasyonu azaltabilir ancak kısırlaştırılmış erkeklerin yaklaşık% 10 ve kısırlaştırılmış dişi kedilerin % 5 idrarlarını püskürtmeye devam edecektir.

Bazı kediler kendi topraklarında çeşitli yerleri idrar ve az miktar da enderde olsa, dışkı ile işaretler. Bu yerler kapılar, pencereler, evin genelinde, yeni eşyalar üzeri ve bunların yakın çevreleri püskürtme, şeklinde işaretlenir, fakat bazen sahibinin elbiselerini de kendi mülkü kabul ederek bunları da işaretleyebilir.

Ancak, İdrar kutusunun dışında bulunan idrarla ; sık alt üriner sistem hastalıkları, kolit, kabızlık gibi birçok rahatsızlık nedeniyle yaşanmış olan idrar kaçırma olayı olabilir . Bu tarz sorunların ne olduğu , tam bir fizik muayene ve laboratuvar testleri ile her bir fiziksel nedenin ekarte edilmesi doğrulanır.

İdrar püskürtme veya işaretleme sorunu nasıl tedavi edilir?

kedilerde-isaretleme

Tüm davranış sorunları olduğu gibi, işaretleme sıklığı, süresi ve işaretlenen yerlerin sayısı tedavi seçenekleri belirlenmesine yardımcı olur.. Kedinin yaşadığı çevre içinde kişilerin sayısı belirlenmeli, ev ortamındaki fiziksel değişiklikler, insanların ve hayvanların sosyal durumu değişimi belirlenmelidir.

Kedi potansiyel bir damızlık olmayacaksa kastrasyon (kısırlaştırma) tavsiye edilir. İdrar tahlili tıbbi problemler ekarte etmek için yapılmalıdır. İdrar lekelerin konumunu tespit edilmelidir. İdrarın yerden 6-8 cm kadar yüksekte duvarın yada eşyaya püskürtme şeklinde işaretlenmesi ile oluşan idrar lekeleri bir davranış problemi veya tıbbi bir sorunun ayrımında yararlı bilgiler sunar.

Tedavide idrar püskürtme için motivasyon azalması hedefleniyor. Bu püskürtme davranışında hijyen inceleyerek ve geliştirerek bu durumlarda azalabilir olduğu gösterilmiştir. İdeal idrar kutularının günlük temizlenmeli ve içerisine kolan materyalin haftada bir değişti kokuyu nötralize ürünlerin kullanılması denenebilir

İşaretlemeye ev dışında kediler tarafından uyarıların neden olduğu görünüyorsa, diğer kediler ile işitsel görsel e koku bağlantının önlemeye çalışmak iyi seçenek olabilir. Evde iseniz ve sizin nezaret altında bu alanlarda başka kediler ile sınırlı erişime izin verebilirsiniz . Ayrıca pencerelerin kapalı tutmanız kokuları önleme acısından gerekli görülebilir. Ayrıca kokuları nötralize etmek için ürünlerde kullanılabilir.

Sorun ev içinde sosyal etkileşimler nedeniyle ise, kedinin idrar kabı ve uyku alanını evden izole gibi bir yerde tutun. Kendine özel beslenme ve dinlenme alanları oluşturun. Başka kediler ile oyun oynamasına sınırlıda olsa varlıklarına alışmalarına yardımcı olur. Ancak, bir evde kedilerin sayıları 7-10 üzerine çıktığında sık sık idrar yapma ve işaretleme olacaktır.

Püskürtmedeki “amaç” idrar kokusu ile bir alanı işaretlemek olduğundan, koku temizlendiğin de bu alanları yeniden idrar yapmak istiyor olması şaşırtıcı değildir.


Bu sorunun tedavisinde kullanılabilir herhangi bir ilaç var mı?

kedi

Yıllar içinde çok sayıda farmakolojik yollarla püskürtme davranışları kontrol edilmeye çalışılmıştır. İdrar püskürtme ve işaretleme davranışlarının temel nedenlerinden biri anksiyete olduğu teorisi üzerine odaklanmıştır. Bu nedenle, anti-anksiyete ilaçları değişik derecelerde başarı ile denenmiştir.. Kedi için dozaj, maliyet ve yan etkileri en uygun ilaç seçiminde göz önüne alınması gerekir.

Her kedinin çevresel yanıtı farklıdır. Bazı kediler için bir adım daha ileri gitmek ve aynı zamanda davranış-düzenleyici ilaçlar kullanmanız gerekebilir.