Yavru Kedilerde Öğrenme

Yavru kediler iki farklı yolla öğrenirler: Öncelikle annelerini taklit ederek ve sonra deneysel şekilde. Öğrenirken, yavru kedi bir hareket sergiler ve hareketinin sonuçlarını deneyimler. Sonuçtan memnun kalırsa, hareketi tekrarlamaya yönelir.

yavru-kedi-isirmaIsırmayı ve Tırmalamayı Öğrenme

Bir yavru kedi, silahları tamamen gelişmeden (pençeleri be dişleri), yani mümkün olduğunca erken, aşmaması gereken limitleri öğrenmelidir. Yavru kedi, oyun kavgalarında, ona hareketinin yoğunluğunu öğretir şekilde tepkiler alacaktır.

Oynamayı Öğrenme

Oyun, yavru kedinin sosyalleşmesinde temel faktördür. Oyunlar, etrafını keşfetmesi için onu cesaretlendirir ve fiziksel yeteneklerini geliştirir. Oyun, aynı zamanda yalnızlığa çözüm getirir. Yine de oyuncak işe yaramaz, oyuncak hareket ettiği ve bir zeminde ulaşılması güç yerlere yuvarlandığı veya kaydığı zaman ilginç hale gelir.

Avlanmayı Öğrenme

yavru-kediler-03Vahşi dünyada, kediler çoğunlukla bir aylıkken, yani avlanma duruşu kazandıkları çok erken yaşlarda avlanmayı öğrenirler. Bununla birlikte, sadece 6 haftalık civarında, annesi bir av getirdiğinde neyin yiyecek olduğunu anlamaya başlar. İkinci ayın sonunda, yavru kediler korkularını kontrol ederler ve avlanma davranışları kazanırlar. 6 aylık bir kedi, teorik olarak yalnız başına hayatta kalabilir.

Tuvalet Eğitimi

Anneleri, yavru kedilere nerede tuvaletlerini yapabileceklerini öğretir. Yavru kediler, genellikle 5-6 haftalık iken tuvalet eğitimi alırlar ve kum kutularını kullanırlar. Çoğunlukla idrar ve dışkılarını kapatmak için uzun zaman harcarlar. Eğer kedi eğitilmemişse, kapatmak yerine idrar ya da dışkısını kumun üzerinde bırakır. Onun patileri ile kum üzerinde bir delik açın ve tuvaletini kapatması için ona pratik yaptırın. Bu işlemi bir ya da iki kez tekrar ettiğinizde, yavru kediniz tuvalet eğitimi almış olacaktır.