Kedilerde Oyuncak Seçimi

kedilerde-oyuncak-secimi-02İster yavru olsun isterse yetişkin hemen hemen tüm kediler oyuncu bir ruha sahiptir. Persian ırkı gibi istisnalar olsada oyun oynamak kedi için vazgeçilmez bir tutkudur. Kimi zaman bir top, yün yumağı veya bir poşet oyun aracı olabilir. Kimi zaman ise dolap üzerlerinden atlamak kediler için en büyük eğlencedir.

Kediler ev içinde bulabildikleri pek çok eşyayı oyun aracı olarak kullanabilir. Örneğin kurdele, boncuk, plastik bantlar, diş iplikleri ve yünler gibi. Ancak bu malzemelerin bir çoğu oyun için eğlenceli görünseler bile kolayca yutulabileceğinden dolayı büyük tehlike yaratabileceklerinden oyun aracı olarak kullanılmamalıdır. Ayrıca kapı tokmaklarına asılan boncuklu süs eşyaları ve poşetler boğulma gibi olası tehlikelere neden olabileceğinden dikkat edilmelidir. Bu gibi materyalleri mutlaka kedinizin ulaşamayacağı yerlere kaldırmalısınız.

Oyuncaklar, kedinizin oyun ihtiyacı dışında da size bir çok konuda kolaylık sağlar. Örneğin yavru bir kedinin yeni ailesine alışmasına ve iyi ilişki içinde olmasına yardım eder. Kordinasyon ve kas gelişiminde etkilidir. Atik olmasını sağlayarak yaşadığı çevrede rahat olmasını sağlar. Korku ve endişeleri azaltır. Neyi ısırıp ısırmayacağı ve tırmalamayacağı konusunda yardımcı olur. Evinize zarar vermesini önler. Ayrıca sesli oyuncaklar gürültülü yerlerde korku ve paniği azaltarak alışmasını sağlar.

kedilerde-oyuncak-secimi-03Yetişkin bir kedi için oyun ve oyuncakların önemi daha farklıdır. Oyun saatleri; kedinizle aranızdaki ilişkinin güçlenmesini sağlar, kilolu ve sürekli oturan kediler için egzersiz imkanı verir, sizin ve diğer aile bireylerinin gerilimini azaltır, agresifliği engeller, depresyondaki kediler için terapi işlevi görür, travmatik olaylardaki reaksiyonları önler, yanlış ve ansızın tırmalamalara son verir, rahatlık ve güven sağlar.

Kedinize oyuncak seçerken doğru karar verebilmeniz için onu bir süre izleyip nelerden hoşlandığını tespit etmeniz faydalı olur. Oyuncak seçiminde dikkat edilecek diğer bir konuda amaçtır. Şöyleki; birlikte oyun oynamak istiyorsanız seçmeniz gereken oyuncaklar zilli top, kurmalı fare, kedi oltası ve benzeri olabilir. Ancak onun evde tek başına kaldığında sıkılmasını önlemek amacındaysanız içine ödüller konulan toplar, kapıya asılan yaylı oyuncaklar, catnip kokulu fare gibi oyuncaklar seçmeniz daha uygun olacaktır. Mümkün olduğunca evde kendi oyuncağını oluşturmasına engel olmalısınız. Çünkü bu tür oyuncaklar kimi zaman farkında olmadan tehlikeli durumlara yol açabilir. Örneğin aliminyum folyodan hazırlanmış bir top zehirlenme sebebi olabileceği gibi, iplerle tuturulmuş oyuncaklar boğulmalara neden olabilir.

kedilerde-oyuncak-secimi-01

Eğer birden fazla sayıda kediniz varsa oyuncak hemen hemen zorunlu bir ihtiyaç sayılabilir. Çünkü oyuncakla oynayarak rahatlayabilirler. Aksi durumda birbirlerinin üzerine atlayarak oynamaya başladıklarında birbirlerine istemeden de olsa zarar verebilirler. Birden fazla kediye sahipseniz kedi oltası gibi kolay idare edilebileceğiniz ve her ikisini de oynatabileceğiniz oyuncaklar ideal bir seçim olacaktır. Aynı oyuncaktan iki tane almakta sorunsuz bir oyun saati geçirmeniz için yararlı olabilir.

Kediler hareketli bir objelere meraklıdır. Avcılık içgüdüsüyle bu objeyi yakalamak isterler. İki veya daha fazla kediye sahipseniz üflenen baloncuklar eğlenceli bir oyun aracı olabilir. Bu sırada dikkat etmeniz gereken tek şey baloncukları kedinizin yüzüne doğru üflememenizdir. Çünkü yüzlerinde patlayan baloncuklardan pek hoşlanmazlar ve bu kedinizi mutsuz edebilir.

Eğer yoğun bir iş temposunda çalışıyor ve eve geldiğinizde kedinizle oyun oynayamayacak kadar yorgun oluyorsanız sizin için lazer oyuncaklar en doğru seçim olacaktır. Siz otururken veya televizyon izlerken lazeri halının üstünde oynatmanız onu hemen cezbedecektir.

Oyuncak seçiminde dikkat edebileceğiniz önemli bir konuda catnipli oyuncaklardır. Catnip, nepatalactone olarak bilinen maddeyi içeren naneli bir bitkidir. İçerdiği formül sayesinde beyinde ferahlık ve rahatlık sağlayarak keyif duyguları uyandırır. Bu ot sayesinde kediniz koşar, oynar ve takla atar. Bazı kediler aynı zamanda bu otu yiyebilirlerde. Fakat rahatlama ve zindelik etkisi sadece kokladıkları zaman gerçekleşir. Yaklaşık olarak koklandıktan onbeş dakika sonra etkileri görülen bu ot zararsızdır. Ancak kedinizi sürekli bu otla bırakırsanız bağımlılık yapabilir. Catnip haftada birkez uygulanmalıdır. Eğer gerekirse stresli durumlarda veterinerinize başvurarak ekstra biraz daha fazla verebilirsiniz. Ancak direk ot yerine catnip esanslı oyuncaklar kullanmanız daha uygun olacaktır..

kedilerde-oyuncak-secimi-05İnteraktif oyuncaklar, davranış bozukluklarının düzeltilmesinde büyük fayda sağlar. Örneğin, kediniz yabancı bir ses duyuşunda irkiliyor ve korkup yatağınızın altına saklanıyorsa ve size ordan korkulu gözlerle bakıyorsa elinizdeki interaktif oyuncakla onu meraklandırıp ordan çıkartmayı başarabilirsiniz. İlk zamanlar onu ikna etmeyi başaramasanız bile biraz da olsa korkusunu giderebilirsiniz. Aynı zamanda sizin bu tavrınız ona evde herşeyin normal olduğunun da bir işaretidir.

Uygun bir oyuncak ile eğlenerek enerji harcayan kediler bu mutlu dakikalar sonrasında ise şekerleme yapmaya bayılırlar.