Kedilerde Yağlı Kuyruk Hastalığı

kedilerde-yagli-kuyruk-05Kuyruğun üst kısmında aşırı yağlanma ile karakterize bir deri hastalığıdır ve kedilere özgüdür.

Hastalığın nedeni ;

  • Kedilerde kuyruğun üst yüzeyinde yer alan ve supracaudal organlar olarak adlandırılan bezler yer alır. Bu bezlerin fazla çalışmasına bağlı olarak aşırı salgı üretilmesi ve bu salgının da tüylerin birbirine yapışmasına neden olan yağlı bir görünüm oluşturmasıyla şekillenir.
  • Özellikle uzun tüylü kedilerde bezlerin hyperfonksiyonu sonucu tüylerin yapışmasına yol açan yağlı kabuklar oluşur.
  • Nedeni tam olarak açıklanamayan bu hastalık özellikle kastre edilmemiş erkek kedilerde daha sık görülmektedir.

Tedavi ;

Tedavisi mümkündür ancak inatçı bir hastalıktır. Hastalığın altında yatan başka faktör olup olmadığı araştırılmalı ve varsa tedavi edilmelidir. Çünkü bu tür faktörler ortadan kaldırılmadıkça hastalık nüksedebilir.

Tedavide öncelikle bölgedeki tüyler alınmalıdır. Bu durumu kontrol altına almak için veteriner hekiminizin belirleyeceği antiseptik solüsyonlar ve yağlanmayı giderici şampuanlar kullanmak gerekir. Bu nedenle bölge düzenli olarak alkollü solüsyonlar ve selenyum, kükürt veya katranlı şampuanlarla yıkanmalıdır.

Veteriner Hekiminiz gerekirse kortizon tedavisi ile de tedaviyi destekleyebilir. Ayrıca diyetin düzenlenmesi tedaviye yardımcı olacaktır.