Kedilerin Tüyleri Neden Renk Değiştirir?

iran-kedisiKedinizin yediği mama ile tüylerinin rengi arasında alaka kurmak pek de kolay değildir. Kedinizin hiç psikolojik bir problemi olabileceğini düşündünüz mü ? Kedinizin zaten benekli bir tüy yapısı olabilir. Bu tüy tipine Siyam ya da İran kedilerinde rastlamak mümkündür. Açık renkli bir kürkün üstünde koyu noktalar bulunabilir. Bu noktalar bacaklarda, yüzde, kulaklar ve kuyrukta bulunabilir. Bu tip kediler açık renkli olarak doğarlar ve bir yaşlarına geldiklerinde bu izler iyice belirginleşir ve yıllar geçtikçe noktalar daha kalıcı ve belirgin olur.

iran-kedisi-01Kedinizin renklerini veren genler ısıya duyarlıdır. Bu gen, vücudun renkli bölgelerinde pigmentasyonu aktif hale geçirir. Bu durum soğuk olan uç noktaların (pati gibi) daha koyu olmasına neden olur. Soğuk havalarda dış ortamda yaşayan bir Siyam kedisinin daha koyu renkli renge sahip olmasının sebebi budur.

 

siyam-kedisi

Demir ve çinko gibi maddelerin daha az alındığı durumlarda vücut renginde değişiklikler olabilir.Besin değeri olarak eksik bir beslenme durumunda sindirim bozuklukları, tüy renginde açılma, sağlıksız tüyler, tüylerde dökülme ve kepeklenme gibi sorunlar görülebilir. Kedinizi sahiplenmeden önce de bu tür rahatsızlıkları ya da soluk bir tüy rengi olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekir. Kedinize beslemeye başladıktan sonra, kedinizin sizden önceki durumu ile bir kıyaslama yapabilirsiniz.

siyam-kedisi-01Veterinerinize danışıp günlük olarak vermeniz gereken besinlerin lisitesini ve miktarını belirleyip belirli aralıklarla kontrol edilmesini sağlamalısınız. Eğer veterineriniz ile görüşmeniz sonrasında her şey yolunda ise baharı bekleyip daha açık renk tüylerini giymesini bekleyebilirsiniz.