Köpeğinize Beceri Öğretmek Daha İyi Bir Eğitim Sağlar

kopek-beceri-03Oyun eğitimi, yabancıları gördüğü zaman çok fazla havlayan, tüylerini diken ve huzursuzlaşan hayvanınıza daha farklı alternatifler sunmanızı sağlayacağı için daha kolay kontrol etmenize yardımcı olur. Beceriler öğreterek köpeğinize daha hâkim ve güdüleyen bir eğitici olabilirsiniz. Köpeğin eğitimi yaşam boyu devam eden bir süreç olduğu için bu konuda ne kadar deneyim kazanırsanız o denli iyi bir eğitici olursunuz ve köpeğiniz de öğrettiklerinizi çok daha kolay kavrar.

Başlangıçta en zor olan şey vereceğiniz eğitimi sizin de köpeğinizle aynı anda öğreniyor olmanızdır. Kendinize karşı da sabırlı olun, köpek eğitimi çok fazla egzersiz ve yineleme gerektiren fiziksel bir beceridir. Başlangıçta göstereceğiniz sabrın ödülünü, daha sonra köpeğinizin güzel performansını izledikçe, yüz katı olarak alacaksınız.
Oyunlar sergilemek yaşlı köpekleri gençleştirir, daha çevik ve esnek olmalarını sağlar; genç ve hareketli köpeklerinse enerjilerini boşaltmalarına yardım eder.
Köpeğinize oyunları öğretirken her şeyi bölümlere ayırarak küçük adımlarla göstermenin daha yararlı olduğunu fark edeceksiniz. Bir süre sonra istenen beceriyi öğrenebilmesi için köpeğinizin ne kadar bilgiye ve yardıma gereksinim duyduğunu anlayabilecek, ardından da tek başına becerisini gösterebilmesi için n zaman onu tek başına bırakabileceğinizi göreceksiniz. Bu beceriler hem zaman hem de uygulamayla gelişecektir, ancak işleri hızlandırabilecek bazı şeyleri en başından yapabilirsiniz.
kopek-beceri-011. Eğitim sürelerini kaydetmek için bir defter bulundurun.
2. Beceriyi öğretmekte kullanacağınız adımları çalışma öncesi ayrıntılarıyla planlayın.
3. Planlarınızın esnek olmasına dikkat edin. Köpeğiniz öğretmek istediklerinizi anlamakta zorluk çekiyorsa daha ayrıntılı adımlarla öğretmeye hazırlıklı olun.
4. Köpeğinizi motive etmek için en iyi tavrınızı takının ve ödüller hazırlayın.
5. Eğitim sürelerinize zaman sınırı koyun; beş dakikadan fazla sürmemesine dikkat edin.
6. “Zil” eğitimi bölümünü dikkatlice okuyun ve nasıl gerçekleşebileceğinden önce kendiniz emin olun; bu, size uzun vadede çok fazla zaman kazandıracak.
7. Hazırladığınız plana sadık kalın, köpeğinize bir çalışmada birçok farklı şey öğretmeye çalışmayın.
8. Tek bir beceride takılıp kaldıysanız ve ilerleyemiyorsanız, bir yakınınızla köpeğinize nasıl yardım edebileceğiniz konusunda fikir alışverişi yapın.
9. Köpeğiniz öğretmeye başladığınız beceriyi kavramaya başladığında işin içine eğlenceyi de sokun.
10. Bir noktada köpeğinizin davranışları gerileme gösterirse daha önceki adımları yinelemekten kaçınmayın.
Genel olarak iyi bir eğitimci olduğunuz köpeğinizin hareketleriyle belli olur. Çalışmalarınızda iyimserseniz ve eğlenceyi eksik etmiyorsanız köpeğinizin başarmasını kolaylaştırırsınız. Hele sonunda olumlu bir mesaj da verirseniz, kısa sürede köpeğiniz birlikte yaptıklarınızın dünyadaki başka her şeyden daha iyi olduğunu düşünecektir.