Cesar Millan’dan Köpeğinizi Sakinleştirmek İçin Öneriler!

Köpek psikolojisi hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız köpeğiniz size o denli bağlı olur ve size daha iyi eşlik eder. 

* Köpekler insan değildir. İlgi ve sevginizin öncesinde bir lidere, egzersize ve doğru yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar. Onlara yalnızca sevgi vermek hayatlarında bir denge yaratmaz. Bu yüzden onun lideri olun ve onu yönlendirin.

* Köpeği sakinleştirmek onu ıslah etmek demek değildir. Köpek sahibinin ne istediğini (ne hissettiğinin ötesinde) köpeğine anlatabilmesi gerekir. Köpekler insanların korku, şüphe veya endişe duygularını alırlar. İzin verirseniz dominant olarak bu duyguları kullanmaya çalışırlar.

* Özellikle günlük yürüyüşleriniz esnasında tereddütsüz liderliği pratik etmeye çalışın. Kendi içinizdeki enerji köpeğinize yansıyacaktır.

* Köpeğinize günlük egzersizi için aynı saatte olmasına özen göstererek en az 45 dakika ayırın. Köpeğin düzenli bir şekilde çıkacağını bilmesi ona olumlu bir enerji verecektir.

* Köpeğinizden çocuğunuzdan beklediğinizden daha fazlasını beklemeyin. Onların da disipline istiyacı vardır. Kurallar, sınırlar ve limitler en az sevgi kadar önemlidir.

* Köpeğinizin korkuları ya da dengesiz zihin dalgalanmalarını beslemeyin. Böyle anlarda başarılı bir senaryo düşünün ve köpeğinizin onu yapacağına inanın.

* Köpeğinizin enerji kaynağı sizsiniz; onun doğru örneği ve rol modeli olmaya gayret edin.

sakin-kopek

* Köpeğinizin zihnini zorlayın; köpekler hayatlarında ne yapacaklarını bilmek isterler. Bırakın köpeğiniz sizin ilginiz için gayret etsin. Sakin ve boyun eğer durumlarındayken ona gösterdiğiniz sevgi bu niteliklerini tutarlı bir şekilde devam ettirmesini sağlar.

* Unutmamak gerekir ki köpeklerin de eğitimler ve çalışmalar sonrasında dinlenmeye ihtiyacı vardır. Zor anlarda onunla birlikte sonuna kadar mücadele edin, ancak sabırsız ve hırçın davranışlar sonrasında dinlenmesine izin verin .

Köpeklerimizin davranışları aslında bizim ne kadar öğrenebildiğimizi gösterir. Son olarak onların anı yaşadıklarını unutmayın!