Köpek Gençlik Hastalığı

kopeklerde-genclik-hastaligiKöpek gençlik hastalığı yüksek ateşle seyreden çok bulaşıcı bir hastalıktır.Özellikle 3-12 aylık köpek yavrularında görülür.Hastalığın değişik formları vardır.Mide,bağırsak formu,solunum formu,deri formu,sinirsel form bunlardandır.Bu formlar tek tek başlayıp birbirini izlediği gibi sadece bir formda görülür.

BULAŞMA

Virus solunum yolu başta olmak üzere dışkı,kusmuk,göz ve burun akıntısı,bunlarla kontamine materyal veya direkt temas ile bulaşmaktadır.Hastalığın 10-15 gün inkübasyon(kuluçka)süresi vardır.Hastalık etkenini almış köpekte belirtileri 10-15 gün sonrasında görmeye başlanır.

BELİRTİLER

Mide-Bağırsak formu;şiddetli kusma,ishal ve iştahsızlıkla seyreder.

Akciğer formu;kuru bir öksürük artarak yaş forma döner ve sarı,koyu kıvamlı burun akıntısı,

Göz formu;gözde sarı yeşil akıntı,

Sinirsel form;vücudun değişik kaslarında seyirmeler,kısmi veya genel felç,dönme hareketi,epilepsi nöbetleriyle karakterizedir.

Bu belirtilerin yanında yüksek ateş,halsizlik,iştahsızlık gibi genel hastalık belirtileri de gözlenir.

TEDAVİ VE KORUNMA

Ölümcül bir hastalıktır.Tedavi olan köpeklerde de kalıcı hasarlar oluşabilmektedir.Yürüyüşte zorlanma,tikler görülen en sık hasarlardandır.

Hastalıkta korunma aşı ile sağlanmaktadır.6-8 haftalık yavrulara aşı yapılabilmektedir.3-4 hafta sonra tekrar dozu uygulanır ve sonrasında senede bir yapılacak olan aşılamalar ile hastalığa karşı bağışıklık sağlamaktadır.