Köpeğinizi Gezdirirken Bunları Unutmayın!

kopek-gezdirme-01Köpek alırken onu her gün dolaştırmak ve en iyi şekilde bakmak için hayat sözleşmesini imzalamış oluruz. Köpek gezdirmenin de bazı incelikleri ve kuralları olduğunu unutmayalım.

-Sokakta köpeğimizi gezdirirken karşıdan gelen insanlara göre diğer taraftan geçelim. Köpeğimiz her ne kadar uysal olsa da diğer yürüyen kişinin korkmaması için köpeğimizi dış taraftan yürütelim.

-Yanımıza en çok sevdiği ufak bir oyuncağını alalım. Köpeğimizi eğer serbestçe koşabileceği bir parka götürdüysek orada oyuncağı kullanarak ilgisini diğer şeylerden ziyade kendimize çekebiliriz.

-Yanımızda ufak sosis ya da peynir parçası gibi  ödül yiyecekleri taşıyalım. Yanından geçmesi gerektiğimiz diğer köpeklere sataşmasını istemiyorsak mümkün olan en uzak mesafeden bir kavis çizerek geçerken ödüllerden birini “aferin” ile birlikte köpeğimize koklatalım ve verelim.

kopek-gezdirme-02-Köpeklerimizi gezdirirken mutlaka cebimizde bir naylon torba bulunduralım. Köpeğimiz dışkıladıktan sonra elimize torbayı eldiven gibi geçirerek,  oluşan dışkıyı alabilir ve tersine çevirerek torbayı en yakın çöp tenekesine atabiliriz. Böylece pratik bir şekilde sokağı ya da parkı temizleyebiliriz. Bu sayede hem sokak,  park ve bahçe dışkı kirliliğini önlemiş oluruz,  hem de emin olun ki yanınızdan geçenlerin olumlu düşünce enerjilerini çekersiniz.

Peki sokak köpeklerinin dışkıları neden ortalıkta gözükmez? Herhalde onlar yaşadıkları alana özenli davrandıkları için gizli bir yere yapıyor,  ya da üzerini kapatıyorlar! Eh,  o halde bizim köpeğimiz de en az sokak köpekleri kadar dikkatli olmalı ne dersiniz?

Kaynak: Milliyet