Köpeklerle İlgili O Teori Çürütüldü!

kopekler

Rusya Bilimler Akademisi Duyusal İşlem Laboratuvarı’ndan bir grup uzman değişik ebat ve cinste sekiz köpeğin görüşünü test etti ve köpeklerle ilgili o teoriyi çürüttü.

Köpeklerin siyah ve beyaz dışında başka rengi görmediği ve nesnelerin ana hatlarını değişik parlaklık seviyelerini kullanarak tanıdığı yönündeki yaygın yanlış kanı çürütüldü.

Rus uzman şimdi köpeklerin sadece sınırlı renk aralıklarının olmadığını ispatladı ve onların bu görsel spektrumu kullanarak nesne ile bir diziden seçtiği belirli ögeleri de ayırıdığını tespit etti. Daha önce köpek eğitmenleri köpekleri eğitirken renkli objeler kullanmıyordu ama bu bulguların hayvanların nasıl eğitileceğini ve onların neler öğrenebileceğini geliştirmesi açısından önemli.

Rusya Bilimler Akademisi Duyusal İşlem Laboratuvarı’ndan bir grup uzman değişik ebat ve cinste sekiz köpeğin görüşünü test etti.

Rus uzmanlar bir kağıdın koyu sarı, koyu mavi, açık sarı ve açık mavi şekilde dört değişik renkte çıktısını aldı. Koyu ve açık tonlar köpeklerin ögeleri ayırırken parlaklık seviyelerini kullandığı yönündeki teoriyi ispat etmek.

İlk testte uzmanlar koyu sarı ve açık mavi kağıt yapraklarının yanı sıra koyu mavi ve açık sarı kombinasyonları aldı ve onları kapalı kutunun içine yerleştirilen yiyecek kasesinin önüne koydu. Sonra kutulardan birini açtı ve her denemede içine bir miktar çiğ et konan kutunun önüne koyu sarı kağıt yaprağını koydu.

Her testte köpeklerin bir kutuyu açmayı denemesine izin verildi. Köpeklerin sadece içinde çiğ et ve renkli kağıtların olduğu kutunun önünde oturduğu tespi edildi. Köpeğin koyu sarı kağıt parçasını tanımlaması etin ona yakın olması anlamına geliyor. Uzmanlar köpeğin bu kağıdı seçip seçmeden onun parlak renklerinin etkili olup olmadığını kontrol etmek istedi. Bir kutunun önüne koyu mavi kağıt ve diğerinin önüne ise açık sarı. Eğer köpek koyu maviyi seçerse bilim insanları hayvanların parlaklığa göre seçim yaptıklarına hükmedecekler.

Ancak eğer açık sarı kağıdı seçerlerse, seçim renge göre olacak. Her köpek yüzde 70 oranında açık sarı kağıdı seçti.Bunun anlamı onların renge göre seçim yaptığı yönünde. Sekiz köpekten altısı zamanın yüzde 90 ve 100 arasında renk seçimi yaptı. Sonuç olarak uzmanlar köpeklerin renk ayrımı yapabildiklerini belirtti.

Kaynak: Gazeteport