Köpek ile Gelen Sağlık

kopek-ile-gelen-saglikKöpek sahiplerinin köpekleriyle ne kadar mutlu olduklarını bilirsiniz. Anlatıp da bitiremedikleri bu evcil hayvan sahibi olma halinin sağlık üzerindeki etkileri de araştırmalara konu olmuş. Araştırmacılar, yıllar süren çalışmalarında köpek sahibi olmanın sağlık üzerindeki etkisini incelerken, köpek sahibi kişilerin diğerlerine göre daha sağlıklı olduğunu gözlemlemişler.

Yine bu araştırmalarda, köpek sahiplerinin çok daha aktif bir yaşam sürdükleri, kolesterol oranlarının düştüğü ve kan akışlarının normalleştiği ortaya çıkmış. Üstelik bazı köpeklerin, sahiplerinin yakalandığı epilepsi ve kanser gibi hastalıkları hissedebildikleri kanıtlanmış.

Tabii, tüm bu sayılanlar bir yana köpeklerin insanların ruhsal durumları üzerindeki faydaları en çok dikkat çeken özelliği. Zaten hep duyduğumuz da, evcil hayvaların insanın hayatına kattığı mutluluktur. Bunun yanı sıra, köpek sahiplerinin özgüvenleri daha yüksek ve daha sosyal insanlar olması, köpekleriyle birlikte stres atma imkanına sahip olmaları da köpeklerin kişinin psikolojisine kattığı faydalar arasında gösteriliyor.

Günümüzde artık depresyon ve yalnızlık çeken hastalar için düzenlenen terapi seanslarında da köpek sahibi olma bilinci yeşertilmeye çalışılıyor.

Köpek aynı zamanda kişide empati yeteneğini de ön plana çıkartıyor.

Yalnız bu yazılanları okuyunca hemen köpek satın almaya gitmeniz gerekmiyor. Barınaklara gidip hayvan sevmek, yemek vermek ve mutlu insanlarla sosyalleşmek de aynı etkiyi yaratıyor.