Köpeklerle İlgili Acil Durumlar

Akut İshal 

hasta-kopek*Çok sıvı ve bazen de kanlı olan ishal türüdür. Aynı zamanda kusma da söz konusu olabilir. Beslemeyi kesip, köpeğinizi sıcak tutun. Az miktarda glikozlu su verin. Eğer köpeğiniz halsiz ve üzgün ise, derhal veteriner hekiminize götürün. Eger neşesi yerindeyse, veteriner hekiminizi telefonla arayıp tavsiyelerine uyun.

Ani Kulak Ağrısı

*Köpeğiniz sürekli kulağını kaşır veya kafasını bir tarafa doğru eğer. Kulağını yere sürtebilir, kafasını sallayabilir ve hiç kimsenin kulağını ellemesini istemez. Eğer bu hareketler aniden başladıysa, büyük bir ihtimalle kulağına yabancı cisim girmiş demektir. Hiçbirşey yapmadan hemen veteriner hekiminizi arayın. Genelde kulak ile ilgili sorunların derhal tedavisi gerekmektedir. Gecikmeler daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Araba Çarpması

*Köpeğinizin sessiz, sakin, hareketsiz ve de mümkün olduğu kadar rahat olmasını sağlayın. Gerektiğinde kuvvet kullanarak bile sakin durmasını sağlamalısınız. Bu durumda hareket etmesi, sağlığı açısından, sorunlar yaratabilir. Temiz bir bez veya gazlı bez ile kanayan noktalara basınç uygulayın. Veteriner Hekiminizi hemen aramalısınız.

Boğulma/Tıkanma

kopeklerde-ilk-yardim*Köpeğiniz çılgınca, patileriyle sanki ağzından birşeyler çıkartmaya çalışıyormuş gibi yaptığında, büyük bir ihtimalle boğazına birşey takılmış olabilir. Ağzını açıp bu cismi çıkartmaya çalışın. Yalnız bunu denediğinizde ısırılmayı göz önüne alın. Ağzını açtığınızda ilk önce damağına bakın. Bazen de bir cismi çıkartabilmek için lokal anestezi gerekebilir. Yabancı cismi çıkarmış olsanız bile köpeğinizi veteriner hekiminize götürmekte fayda vardır. Köpeğinizin gözüne dikkatli bakıp görebildiğiniz yabancı maddeleri gözünden almaya çalışın. Bunu, gözüne basınçlı ılık su sıkarak yapabilirsiniz. Köpeğinizin gözünü kaşımasına veya yerlere sürtmesine izin vermeyin. Derhal köpeğinizi veterinerinize götürün. Eğer köpeğinizin gözünde çok zarar var ise, o zaman nemli bir gazlı bezle gözünü kapatarak veteriner hekiminize götürün.

Kesilmiş Pati

*Genelde yürüyüşlerde cam parçaları bu soruna neden olabiliyor. Çok fazla kanama var ise, temiz gazlı bezi sıkıca patisinin etrafına sarıp, bunun üzerine de temiz bir bez ile tekrar patisini sarın. Yapıştırıcı malzemeler veya bandajlar kullanmayın. Köpeğinizi derhal veteriner hekiminize götürün.

Kusma

*Esasında köpeklerin arada sırada kusması normaldir. Eğer köpeginiz sık sık kusmaya başlarsa veya genelde iyi görünmeyip bir de kusması varsa, o zaman dikkatli olmanız gerekecektir. Köpeğinizi beslemeyin. Bu durumlarda, köpeğinizin ne kadar sıklıkta kustuğunu, kusma tarzını ve kusmuğun rengine dikkat edin. Veteriner hekiminizi arayıp durumu anlatın. Gerektiğinde, veterinerinize giderken yanınızda kusmuktan örnek götürün.

Nöbet/Kriz

kopeklerde-ilk-yardim-01*Ani ve kontrolsüz spazmodik hareketlerle birlikte genelde çenenin titremesi ve tükürüğün bol salgılandığı durumlarda nöbet veya krizden şüphe edilmelidir. Köpeğiniz yana düşüp, adalelerinde, boyun ve bacaklarında şiddetli titremeler olasıdır. Derhal tasmasını çıkarıp köpeğinizin tehlikeli ortamda yatmamasına dikkat edin (merdivenlerden uzak, üzerine birşeyin düşmeyecegi, vb). Rahatça nefes alabildiğinden emin olun! Gerekirse kafasının ve boynunun pozisyonunu değiştirin, ama kesinlikle elinizi ağzına sokmayın. Ortalığın sakin ve karartılmış olmasını sağlayın. Mümkün olduğunca ses çıkartabilecek şeyleri engellemeye çalışın (telefon, kapi zili, vb.) Genelde, nöbet/krizler kısa sürer. Nöbet/krizden evvel, esnasında ve sonrasında ki detaylara dikkat edin. Veteriner hekiminizi derhal arayın.

Planlanmamış Çiftleşme

*Planlanmamış bir çiftleşmeye maruz kalan köpeğinizin hamile kalması önlenebilir. Çiftleşmeden sonra, 24 saat içerisinde veteriner hekiminiz köpeğinize bir iğne yaparak, köpeğinizin yavrularının olmamasını saglayabilir.

Sokmalar

*Köpeğiniz böcek tarafından sokulduğunda genelde aşırı aciyi takiben şişme ve sokulduğu yerdeki cildinin renginin değişmesi söz konusu olacaktır. Eğer köpeğiniz boğazından sokulduysa, nefes alması da zorlaşacaktır. Köpeğinizi serin tutup, hareket etmesini engelleyin. Eğer şişlik bir saat içinde inmezse veya köpeğiniz suratından ve boynundan sokulduysa, derhal veteriner hekiminize götürün. Dilini düz tutmasına ve nefes alabilmesini kolaylaştırmak için burun ve ağız bölgesinin engellenmemesine dikkat edin. Eğer köpeğiniz bir yılan tarafından bacağından sokulduysa, bacağını basınç sağlamak için sıkıca sarın. Yılanın türüne, mümkünse, dikkat edip derhal köpeğinizi veteriner hekiminize götürün.

Şişkinlik

*Eğer köpeğinizin karnı şişmiş görünüp, gaz birikintisi var ise derhal, hiç vakit kaybetmeden veteriner hekiminize gidin.

Zehirlenme (Bilinen)

kopeklerde-ilk-yardim-02*Köpeğinizin zehir olduğundan emin olduğunuz bir maddeyi yuttuğunu gördüğünüz anda onu kusturmalısınız. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı tuzu atıp, iyice karıştırdıktan sonra bunu köpeğinize içirmelisiniz. Bunu bir defadan fazla denemeyin. Köpeğiniz ciddi bir şekilde karşı çıkıyorsa, bundan vazgeçip, zehirden yanınıza bir örnek alarak derhal veteriner hekiminize gidiniz.

Acil durumlarda köpeğinizi veteriner hekime götürme yöntemleri

*Köpeğinizi sizin veterinere götürmeniz, veterinerin size gelmesine tercih edilmelidir, çünkü hastane koşullarında her türlü yardım sağlama imkanı mevcuttur. Köpeğinize yiyecek ve içecek hiçbirşey vermeyin çünkü anestezi gerekebilir. Köpeğinizi yavasça bir battaniyenin üzerine çekin. Çekmeyi itmeye tercih edin. Eğer kırık varsa iterek daha fazla zarar verebilirsiniz. İki kişi gereklidir. Her biriniz battaniyenin birer ucundan tutarak, köpeğinizi arabanın arka koltuğuna yerleştirebilirsiniz. Arka arkaya yürüyen kişi tamamen arabanın içine kadar girmelidir ki köpek arabada rahatlıkla istenilen yere yatırabilinsin. Eğer köpeğiniz sizleri ısırmaya çalısıyorsa, o zaman kravat veya gazlı bez ile ağzını bağlamalısınız. Köpeğinizin ağzını uzun bir müddet bağlı olarak bırakmayın. Veteriner Hekiminize yolda olduğunuzun haberini verin ki, siz gelene kadar gerekli hazırlıklar yapılabilinsin.