Köpeklerde Kulak Bakımı

kopeklerde-kulak-bakimi-03Köpeğimizin kulak kontrolüne haftada en az bir kere yapmamız gerekir. Özellikle sarkık kulaklı ve kulak kepçesinin içi tüylü köpekler kulak yoluna yeterli hava girmediği için kulak hastalıklarına daha yatkındırlar.

Kulak kirinin aşırı birikmesi, bakteriler ve mantarlar, kulak yolunu tıkayan tüyler, yabancı cisimler kulak hastalıklarına neden olabilir. Kulak enfeksiyonlarında en belirgin işaret kötü ve keskin bir kokudur. Daha sonra kafayı sorunlu kulağın tarafına yatırma, kafa sallama, patisiyle kulağı kaşıma gibi belirtiler izler. Bu ipuçlarını gördüğünüz de hemen veteriner hekiminize danışınız.

Köpeğinizin kulaklarını en az haftada bir köpeğinize uygun kulak solusyonlarıyla temizlemeniz gerekmektedir. Özellikle sarkık kulaklı köpeklerde bu işlemin önemi büyüktür ve daha sık yapılmasın da fayda vardır. Köpeğinizin kulak kepçesinden hafifçe yukarı çekerek kulak solusyonundan birkaç damla damlatınız daha sonra kulağı yavaşça ovuşturunuz bıraktığınız da köpeğiniz kafasını sallayacaktır daha sonra temiz bir pamuk yardımıyla kulak kepçesindeki kiri temizleyiniz. Bu işlemi düzenli yapmanız köpeğinizin kulak hastalıklarına yakalanma riskini çok düşürecektir.Özellikle sarkık kulaklı köpeklerde kulakların içi nemli kalabilir bu yüzden özel kulak için pudralardan kullanabilirsiniz. Ayrıca bu pudralar yardımıyla köpeğinizin kulak kepçesindeki kılları temizleyebilirsiniz. Eğer bu temizliği yapamıyorsanız düzenli olarak veteriner hekiminize yaptırınız.