Köpekler Neden Ot Yer?

kopeklerde-ot-yeme-01Köpeklerde ot yeme tıpkı kedilerde olduğu gibi pek çok sebebin sonucu dur.

Pek çok inanışa göre köpekler mideleri ağrıdığı zaman ot yerler. Yıllar boyunca uzmanlar köpeklerin karnı ağrıdığından mı ot yedikleri ve kustuğu, yoksa ot yedikten sonra mı kusma ihtiyacı duyduğunu araştırmışlardır. Pek çok veteriner hekimde bu düşüncede olmasına rağmen gastrit hastası köpeklerin tamamı ot yemez. Buda ot yeme sebebini tek başına karın ağrısına bağlamanın yanlış olduğunu gösterir. Keza tamamen sağlıklı olupta bulduğu her otu yiyen köpeklerin olduğunu da unutmamak gerekir.

Köpekler sindirim sistemlerini düzeltmek için ot yediklerini varsayarsanız, aklımıza hemen heredot tarihinde iranın doğusunda yaşadığı düşünülen bir topluluk gelir ki bu topluluk haftada bir bazı otları yiyerek kusma ve ishal olma yoluyla sindirim sistemlerini temizlerlerdi. Acaba köpeklerde kediler gibi simdirim sistemlerini temizlemek için mi ot yiyorlar?

Köpekler kedilerin tersine ot yedikten sonra kusmazlar. Yada en azından kusmak için ot yemezler. Köpeklerde ot yemenin temel nedeni esasen pika yada alışkanlıklardır. özellikle bu tür alışkanlıklar köpek daha küçükken oyun esnasında elde edilir. yavruyken rüzgarın kıpırdattığı bir yaprak yavru köpek için hem ilgi çekici hem oyun aracı hemde bir av fenomenidir.

Yavru köpek daha gözlerini ilk açtığı andan itibaren yaprakların ve otların tadını alır ve çoğu zaman av dürtüsüyle bunları yer ve bu işlem bir alışkanlık haline gelir. Uzun süre kapalı kalan yada günlük gezi ve aktivitelerini yeteri kadar yerine getiremeyen köpeklerde de ot yeme alışkanlıkları görülür. Genel olarak bağırsak paraziti bulunan köpeklerde de ot yeme alışkanlıkları baş gösterir, bunun nedenleri arasında kuşkusuz parazitlerin kandaki mineral maddeleri almaları önemli rol oynar.

Genel olarak ot yeme köpeklerde herne kadar masumane gözükürse de altında yatan nedenler önemli olabilir.  özellikle pika miderahatsızlıkları bağırsak parazitleri stres ve kötü huy gibi

İşin en doğrusunu ve neler yapmanız gerektiğini veteriner hekiminizle yapacağınız görüşme belirleyecektir. Unutmayınız ki ot yeme ve kusma herne kadar normalmiş gibi görünse de altında pek çok hastalığı gizliyor olabilir.