Köpeklerde Pembe Burun

kopeklerde-pembe-burun-01Köpek burunlarındaki pigmentasyon tıpkı saç rengi gibi genetik faktörler tarafından belirlenir. Irkın özelliğine bağlı olarak, köpeklerin burnu siyah ya da pembe olabilir, fakat köpeğinizin burnu giderek renk değiştirmeye başlıyorsa bu neyi fiade etmektedir? eğer köpeğinizin burnu siyahtan pembe renge dönüşüyorsa bu yüksek ihtimalle pigmentasyon kaybının nedenlerinden birisidir.Bunun haricinde renkteki değişim yaşlanma gibi sağlık koşullarının giderek kötü bir hal almasına bağlı olarak ta değişebilir.

Burun renginin solmasının en çok gözlemlenen nedenlerinden biri de de,kış aylarında soğuk hava şartlarından dolayı köpeklerin burunlarının( ”snow nose” ya da ”winter nose”) adı verilen rengin beyaza ya da pembeye doğru değişimidir.Bu renk değişimi yaz aylarında tekrar eski rengine sahip olabilmektedir.

Labrador Retrievers, Golden Retrievers, Bernese Mountain ve Siberian Huskie ırkı köpeklerin burunlarında sezonsal değişimlerin yarattığı renk farklılıklarını görmek olasıdır.Bunun nedeni ise ”tirosinaz” adı verilen pigment üretmekle meşgul bir enzimin işlevini yitirmesi ya da daha az verimli bir şekilde çalışması olarak gösteriliyor. Tirosinaz sıcaklığa duyarlı bir enzimdir ve bunun yanısıra burnun renginin siyahtan pembeye doğru gitmesine neden olan sıcak havalarda etkin bir biçimde calışmaktadır.Tamamen pembe burunlu bir köpek (dudley nose) ırk derneklerinin kararına göre yapılan yarışmaların tamamından hata gerekçesiyle diskalifiye edilebilir fakat orijinde siyah burundan geçici olarak pembeye doğru giden bir buruna sahip olan köpekler ise hala bu ırk standartları yarışmalarında sergilenmeye devam etmektedir.

kopeklerde-pembe-burun-02Fiziksel hastalıklar ve diğer sağlık koşulları da köpeğin burun rengi değişimine neden olabilmektedir.Bazen köpek pigment kaybını bir hastalık ya da kısa süreli bir travma sonrasında kaybedebilir ve ardından iyileşme süreciyle birlikte tekrar eski burun rengine kavuşabilir.Bunun yanısıra bazı köpekler plastik mama kaplarına alışkınlardır ve beslenme süresi boyunca sürekli hale gelen tahriş burun renginin pembeye doğru değişmesine ve ağız kısmının iltihaplanmasına neden olacaktır.Bu noktada paslanmaz çelik yemek ve su kabı kullanmanız köpeğinizin bu gibi deri inflamasyonlarında acı çekmesini engellemektedir.