Köpeğinize Oyuncak Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

kopek-oyuncaklari*Oyun bir köpeğin sosyalleşmesi ve eğitiminde önemli bir rol oynar. Son yıllarda konunun önemi ve bir köpeğin sosyalleşmesinde oyunun rolü daha fazla ön plana çıkmıştır. Bu nedenle eğitmenler tarafından daha fazla önem gören, insanlar ve köpekler için eglenceli bir spor olarak tanımlanan “Agility” popülarite kazanmıştır. Ancak günlük yaşam şartları pek çok kişi için zamansızlık problemini getirmekte ve oyuncak zorunlu hale gelmektedir. İster yavru ister se yaşlı olsun bir köpeğin enerjisini harcayabilmesi için de olsa oyuna ihtiyacı vardır. Ancak oyun ve oyuncaklar iyi bir eğitim aracı olduğundan özellikle yavru döneminde daha fazla önem taşımaktadır.

*Bu nedenle oyuncak seçiminde bazı detaylara dikkat edilmelidir. Doğal olarak bu seçim sırasında yavru veya yetişkin köpeğinizin tercihi çok daha önemlidir. Bunu anlayabilmek için köpeğinizin mizacını bilmeli ve hangi tür oyuncaklarla daha fazla zaman geçirdiğine dikkat etmeniz gereklidir.

*Köpeğiniz bir oyuncak ile oynarken neler yapıyor, onu ısırıp bırakıyormu, parçalayarak veya yırtarak mı oynuyor yoksa onu saklamayı mı kopek-oyuncaklari-02tercih ediyor. Eğer köpeğiniz parçalayarak ve yırtarak oynamayı seviyorsa tercihiniz sert kauçuk oyuncaklar, kauçuk top veya kemikler gibi dayanıklı malzemeden üretilmiş bir oyuncak olmalıdır. Eğer ısırıp bırakıyor ve parçalamıyor ise sesli veya sessiz lateks oyuncakları ve peluş oyuncakları tercih edebilirsiniz.

*İlgisini çeken oyuncakları seçtiğiniz taktirde oyun oynama ve dolayısı ile enerjisini harcama süresi artacaktır.

*Eğer onunla geçirecek vaktiniz varsa tut-getir komutlarını öğretebileceğiniz frizbi, top veya sopa şeklinde oyuncaklar seçerek birlikte aktif enerji harcamasını ve bu sırada öğrenmesini de sağlayabilirsiniz. Özellikle diş değişim döneminde köpeğinizin artan kemirme ihtiyacını karşılayabilecek dayanıklı oyuncakları tercih etmelisiniz.

*Ne tür bir oyuncak seçeceğinize karar verdiğiniz taktirde dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda oyuncağın boyutudur. Çünkü özellikle henüz yavru olan köpeğinizin boğulma tehlikesi yaşamaması için yutamayacağı büyüklükte bir oyuncak olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde kolaylıkla parçalanabilen oyuncaklar veya rahatça yutabileceği büyüklükteki oyuncaklar ciddi anlamda risk yaratabilirler.

kopek-oyuncaklari-03*Her zaman için köpeğinizin oyuncaklarının sayısını bilmeniz bu tür bir risk yaşama olasılığında hızlı davranabilmeniz için önem taşır. Kaybolan bir oyuncak veya parçası eksik bir oyuncak bulduğunuzda onu gözlem altında tutarak hareketlerinde bir farklılık olup olmadığını takip etmelisiniz. Durgunluk, iştahsızlık veya kusma gibi normalin dışında gelişen bir durum söz konusu olduğu taktirde vakit geçirmeden veteriner hekiminizden yardım almalısınız. Yutulan bir parça veya oyuncak boğulma riski yaratmamış olsada sindirim sisteminde tıkanma riski yaratabileceğinden uygun müdahalenin vakit geçirilmeden yapılması gerekir. Bu durumun hayati risk yaratabileceği gözardı edilmemelidir.

Juen Pet Bilgi Portalı