Köpeklerin Vücut Dili

kopeklerin-vucut-dili-01*İnsanın ilk evcilleştirdiği hayvan köpektir. Köpekler doğdukları andan itibaren insanlara karşı sevgi duyarlar. Bu şekilde dünyaya gelen tek hayvan türü köpektir. Bu nedenle köpeğini seven , aralarındaki sevgi bağı kuvvetli olan köpek sahipleride, köpeğinin hareket ve davranışlarından ne demek istediğini anlar.

*Gelişmesini tamamlamış köpekler, yabancılara karşı genellikle çekimser davranır. Yavrular ise, önceleri çekimser kalsalar da , eğer karşısındaki sevecen yaklaşır ve kötü muamelede bulunmazsa kısa zamanda alışır.

*Köpeğin kuyruğunu kısması korktuğunu, dik tutması da kendine güvenini gösterir.

*Köpek kuyruğunu kısıp sallaması ve kafasını öne eğmesi, ya da kuyruğunu dik tutup sallayarak, kafasını öne eğmesi ile de , sizin üstünlüğünüzü kabul ettiğini, sizi görünce sevindiğini ve size karşı dost olduğunu gösteren bir davranıştır.

*Köpek kuyruğunu sallayarak, kıçı yukarıda ama ön ayaklarını yere bastırıp, kafasınıda ayaklarının arasına koymuş, kurbağa bakışı size bakıyorsa, sizinle oynamak istiyordur.

*Erkek köpekler etrafı koklatıp sıvı bırakarak işaretlerler. Köpeğin işaretlediği alanı sahiplenmesi ve diğer erkek köpeklere karşı kendi sınırlarını belirler.

*Bahçede ve çit içinde başıboş dolaşan köpeğiniz, çit veya duvar boyunca, ileri geri gidip geliyorsa, yalnızlık hissediyor, ilgi ve meşguliyet istiyor. Eğer köpeğinize vakit ayıramıyorsanız ona arkadaş alabilirsiniz.

kopeklerin-vucut-dili-02*Köpeğinizin yerini değiştirdiniz veya kaldığı yerde yapmış olduğunuz değişiklikler, köpeğinizde huzursuzluk doğurduysa veya bulunduğu ortamda ki cisimleri ısırmaya, bozmaya çalışıyorsa yapılan değişikliklerden memnun olmadığını gösterir.

*Köpeğiniz , bağlı bulunduğu yerde sürekli havlıyor, huzursuz davranışlar gösteriyor ise dikatinizi çekmeye çalışıyordur. Köpeğinizin bir problemi var demektir veya karnı acıkmış, suyu tükenmiş olabilir.

*Erkek köpeğiniz sürekli dışarı çıkmak istiyorsa, heyacanlı görünüyorsa kızgınlıkta olan dişi köpek kokusu almış olabilir.

*Köpekler bazen ot yemeleri, yediklerini daha kolay hazmetmek ve hazmedemediği yemeği kusmak istemesidir.

*Köpeğiniz ev içinde kalıyor, küçük ve büyük çişini de hep dışarıda yapıyor,ama günün birinde evin içine,küçük ve büyük çişini yapıyorsa özellikle büyük çişini yaptıysa; ya herhangi birini kıskanmış, ya onunla daha fazla ilgilenmenizi istiyor, ya da yalnız kalmışsa , terk edildiğini düşünerek, yalnız bırakılmaktan korkmuştur.