Muhabbet Kuşu Konuşturma Yöntemleri

muhabbet-kusu-011-Kuşunuzun konuşabilmesi için 40-60 gün arasında alınmış olmasına dikkat edin.

2-Konuşacak kuş evde tek kuş olmalıdır.

3-Konuşuncaya kadar kafes içinde hiçbir aksesuar – süs bulunmamalıdır.

4-Kafes içinde tek kanarya bulunmalıdır .

ALIŞTIRMA VE KONUŞTURMA YOLU

1-Kuşunuz yer değiştirdiği ve küçük olduğu için yemin yerini bulamayabilir. Bu nedenle kafes tabanına biraz yem atınız.

2-İlk gün kuşun size ve kafese alışması için onunla fazla ilgilenmeyiniz.

3-Kuşların (C – Ç – Ş ) harflerini baskın seslendirmeleri nedeni ile kuşunuza bu harflerin baskın olduğu bir isim koyunuz.

4-Kuşunuza eğitim ve öğretim yaparken ismini devamlı ve üst üste tekrarlayınız. (ÇAPKIN, çapkın, çapkın gibi)

5-Kuşunuzu elinize alıştırmak eğitimin en önemli işidir. Bu nedenle kafes içinde elinize konması için gerekli işlemleri günde birkaç kez ve her seferinde 10-15 defa elinize konmasını öğretiniz. Bu alıştırma işlemini ne kadar çok yaparsınız eğitiminiz o kadar kolaylaşmış olacaktır.

6-Elinize kafeste konmaya iyice alışan kuşunuzu bu defa kafes dışında elinizde durması için parmağınıza alıp kafes kapısından 2-3 cm dışarı çıkartıp oradan kafese girmesini öğretiniz.

7-Bu işlemleri yaparken kuşunuzla konuşmayı unutmayınız. Bir kaç gün sonra akşamları evin elektriğini kapatıp TV ışığında kafes dışında birkaç dakika tutup tekrar kafese koyunuz. Geceleri bu işi birkaç defa tekrarlayınız . Bu işlem kuşun uçmadan elinizde kalmasını öğretecektir.

8-Kuşun kaçmayacağına iyice emin olduktan sonra artık bu işlemi lambayı söndürmeden yapınız .Artık dışarıda da uçmayan bir kuş öğrenme düzeyine ulaşmış demektir. Gündüzleri de bu eğitime devam edebilirsiniz.