Muhabbet Kuşu Konuşturma Yöntemleri

muhabbet-kusu-011-Kuşunuzun konuşabilmesi için 40-60 gün arasında alınmış olmasına dikkat edin.

2-Konuşacak kuş evde tek kuş olmalıdır.

3-Konuşuncaya kadar kafes içinde hiçbir aksesuar – süs bulunmamalıdır.

4-Kafes içinde tek kanarya bulunmalıdır .

ALIŞTIRMA VE KONUŞTURMA YOLU

1-Kuşunuz yer değiştirdiği ve küçük olduğu için yemin yerini bulamayabilir. Bu nedenle kafes tabanına biraz yem atınız.

2-İlk gün kuşun size ve kafese alışması için onunla fazla ilgilenmeyiniz.

3-Kuşların (C – Ç – Ş ) harflerini baskın seslendirmeleri nedeni ile kuşunuza bu harflerin baskın olduğu bir isim koyunuz.

4-Kuşunuza eğitim ve öğretim yaparken ismini devamlı ve üst üste tekrarlayınız. (ÇAPKIN, çapkın, çapkın gibi)

5-Kuşunuzu elinize alıştırmak eğitimin en önemli işidir. Bu nedenle kafes içinde elinize konması için gerekli işlemleri günde birkaç kez ve her seferinde 10-15 defa elinize konmasını öğretiniz. Bu alıştırma işlemini ne kadar çok yaparsınız eğitiminiz o kadar kolaylaşmış olacaktır.

6-Elinize kafeste konmaya iyice alışan kuşunuzu bu defa kafes dışında elinizde durması için parmağınıza alıp kafes kapısından 2-3 cm dışarı çıkartıp oradan kafese girmesini öğretiniz.

7-Bu işlemleri yaparken kuşunuzla konuşmayı unutmayınız. Bir kaç gün sonra akşamları evin elektriğini kapatıp TV ışığında kafes dışında birkaç dakika tutup tekrar kafese koyunuz. Geceleri bu işi birkaç defa tekrarlayınız . Bu işlem kuşun uçmadan elinizde kalmasını öğretecektir.

8-Kuşun kaçmayacağına iyice emin olduktan sonra artık bu işlemi lambayı söndürmeden yapınız .Artık dışarıda da uçmayan bir kuş öğrenme düzeyine ulaşmış demektir. Gündüzleri de bu eğitime devam edebilirsiniz.

 

Facebook Yorumları

yorum