Muhabbet Kuşlarında Kusma

Kusmanın nedenleri sonuçları ve teşhis yöntemleri
Muhabet kuşlarında kusmanın nedenleri oldukça fazla… Kusma tek başına bir hastalık olmadığını söyleyerek başlayalım. Kusma muhabbet kuşlarında normal kabul edilebeileceği gibi Kuşunuzun ölümüne neden olabilecek hastalıklarında belirtisi olabilir.
O yüzden kusmanın şeklini, zamanını, yerini, sıklığını ve miktarını çok iyi tanımlamak gerekir.

muhabbet-kusu-04Muhabbet kuşları yavrularını kustuğu yemle beslerler. Bu durumdaki kusma normal kusma olarak nitelendirilebilir. Yani Muhabbet kuşunuzun yavruları varsa ve yavrularını beslemek maksadıyla kusuyorsa bu normal kabul edilir. Bunun haricindeki her türlü kusma hastalığa bağlı kusma olarak kabul edilir.

Muhabbet kuşları psikolojik sebeblere bağlı olarakda arada bir kusabilirler. Bazen aşırı heyecan ve stres kusmaya neden olabilir. Bu durumda kusma tek bir sefer olur ve tekrar etmez. Uyaran ortadan kalktığı zaman kusma olayı da ortadan kalkar. Şayet stres faktörü yada kuşun aşırı uyarılmasına neden olan obje (ki bu sahibi de olabilir- Bazan muhabbet kuşları sahiplerine aşırı bağlı olurlar ve onları gördüklerinde heyecandan kusabilirler) sürekli muhabbet kuşuyla birlikteyse bu ciddi bir problem oluşturur ve tedavi edilmezse kuşunuzun ölümüne neden olabilir.

Muhabbet kuşlarında pek çok hastalık Kusmaya neden olur. Bu hastalıklar ;

Protozooal hastalıklar
Vitamin eksiklikleri :ADE vitaminleri
Yutulan yabancı cisimler: Küçük oyuncaklar, kağıt v.b.
Tümörler : İç organlarda gelişen tümörler
Yumurtlama bozuklukları : Yumurtlayamamaya neden olan yumurta kanalı buklukları, yada yumurtalık kistleri
Cinsel istekler : Kuşlar çifteşme isteklerini özellikle aynanın karşısına geçip kusarak gösterirler
Ağır metallerle zehirlenmeler
Dengesiz beslenme : Aşırı proteinli gıdalar , fazla peynir yada ekmek verilmesi, Aşırı bulgur yada pirinç yemeleri
Kuş kumu kullanmama : Kuşlarda sindirimin gerçekleşmesi için Kum yemeleri gerekir kum verilmeyen muhabbet kuşlarında kusma görülür
Bağırsak parazitleri : Muhabbet kuşlarında aşırı miktarda bağırsak parazitlerinin bulunması sindirim kanalında sorunlar oluşturacağından kusmaya neden olabilir
Viral hastalıklar: Pek çok viral hastalık kusmaya neden olur
Bakteriyel hastalıklar : Pek çok bakteriyel hastalık Muhabbet kuşlarında kusmaya neden olur.

Kusmanın Belirtileri :
Muhabbet kuşlarında kusma sonucunda ;

  • Depresyon
  • Halsizlik
  • İştahsızlık
  • Durgunluk
  • Su kaybı
  • Zayıflama
  • Aşırı su içme
  • Gözlerde durgunluk ve bakışlarda sabitlik gibi pek çok sonucu vardır.

Teşhis Yöntemleri
muhabbet-kusu-03Muhabbet kuşlarında kusmanın teşhisini koymak oldukça zordur. İyi bir bilgi ve beceri ister. Mikroskopla dışkı muayenesi, elle muayene kan ve röntgen muayeneleri gibi pek çok muayene yönteminin neticesinde teşhis konabilir.
Konulan teşhise göre de tedavi yöntemi belirlenir.

Ne yapabilirim ;

Kusmayı basit bir olay olarak görmemek gerekir. Oldukça önemli ve ölümle sonuçlanana bir hastalık belirtisi olma ihtimali oldukça yüksek. O yüzden Muhabbet kuşunuzu veteriner hekiminize götürerek tedavisini yaptırmanızda fayda var.