Özel Komutlar

Gel Komutu

Yavru köpeğinizi “Gel” komutu ile yedi haftalıktan erken zamanlarda tanıştırabilirsiniz, bu ilk olarak öğrenebileceği bir komuttur. Onu beslerken yavru köpeğinize  “gel” deyin (bu anlık bir ödül olacaktır). Ona, canlandırmaya benzer bir ses tonu ile “Gel bakalım” derken sizi takip etmesini sağlayın.

gel-komutu

Tasma Metodu (Gel)

Yavru köpeğiniz sizin çok yakınınızda tasmalı bir şekilde otururken, kalın bir sesi tonu ile ismini kullanarak ve coşkulu bir şekilde “Gel” deyin. Nazikçe onu kendinize doğru çekin. Ellerinizi kullanmadan tek dizinizin üzerine çömelerek onu karşılayın. Size ulaştığında çok heyecanlanabilir ve üzerinize atlayabilir, yerde yuvarlanabilir ya da idrarını kaçırabilir. Onu birkaç kez daha coşkulandırın ve sonra size doğru gelmeye başladığında kademeli olarak oturması için onu teşvik edin.

Otur Komutu

Yavru köpeğinizin başının üstünde elinizde bir miktar yavru maması tutarken ona otur deyin. Elinizdeki mamayı yavrunuzun kafasının arka tarafına doğru hareket ettirin ve oturmasını sağlayın. Sonra onu övün ve ödül olarak ekstra bir miktar verin.

otur-komutu

Tasma Metodu (Otur)

Yavru köpeğiniz sizin sol tarafınızda otururken, tasmasını sağ elinizle tutun. Öylece durun, yavru köpeğinizin ilgisini çekin ve size bakmasını sağlayın. Bunun için mama da kullanabilirsiniz. Tam o anda  “Otur” deyin. Yavru köpeğiniz oturana kadar (ki oturacaktır) sabırlı olun, onu övün ve ödüllendirin. Daha sonra tasmasından çekerken ona komut verin. Başarılı olduğu zaman sadece komut verin, tasmayı çekmeyin. Böylece yavru köpeğiniz komuta yanıt verecektir. Onu övmeyi ve ödüllendirmeyi unutmayın.

Dur Komutu

Yavru köpeğiniz sizin sol tarafınızda otururken, siz onun tasmasını sağ elinizde toplayın. Avuç içiniz yavru köpeğinizin yüzüne bakacak şekilde parmaklarınızı aşağıya indirerek yavrunuza “Dur” deyin. Gözünüzle onu izlerken, yavrunuzun önüne doğru bir adım atın. Eğer hareket ederse, nazikçe ona hatırlatarak “Dur” komutunu ona tekrar edin. İlk başlarda yavru köpeğinizi nazikçe salarak, övmeden önce onu 5-10 saniye “Dur” pozisyonunda durmasını sağlayın. Kademeli olarak zamanı ve ondan uzaklaşma mesafesini arttırın.

dur-komutu

Yanında Yürütme

Yavru köpeğinizi sol yanınızda tutun ve dikkatini çekin. Daha sonra ona “Yanımda yürü” komutu verirken sol adımınızla ileri doğru yürüyün. Bacağınızı sıvazlayarak yavru köpeğinize nerede olmasını istediğinizi gösterin.Onunla yan yana birkaç adım atın ve sonra onu övün. Onu ödüllendirmek ve motive etmek için ona yavru mamasından bir miktar ikram edin.

komut-ögretme

Eğil – Eğil ve Kalk Komutu

Bu komutlar köpeğinizin altı aylıkken öğrenebileceği komutlardır. Yavru köpeğinizle birlikte oturma pozisyonundan başlayın ve sonra ona “Eğil” komutu verin. Bu pozisyona gelmesi için ona yemek vererek yardımcı olun. Yemeği zeminde ilerletin, saha sonra “Eğil” diyerek ilerleyin. Yavru köpeğinizin burnu mamayı takip edecektir. Bu işi eğilmiş olarak yaparsa onu övün ve ödül olarak bir miktar mamayı ona verin.

Yavru köpeğiniz bir kez “Dur” ve “Eğil” komutlarını öğrendiğinde, ona kombine bir komut olan “Eğil – Dur” komutunu öğretebilirsiniz. Onu her zaman sakince övün ve bir miktar mama ile onu ödüllendirici davranışlarda bulunun.