Pet Sahiplerinin Yaptığı Önemli Hatalar!

uzgun-kopek (2)Her pet sahibinin hedefi, sağlıklı, iyi eğitimli, sevimli kedi veya köpek sahibi olmaktır.  Evcil hayvanımızın sağlıklı ve istediğimiz yaşam tarzına uygun olmasına engel olan ve çoğu zaman hem onların hemde bizim hırpalanmamıza yol açan bir çok hata yaptığımızı biliyor muydunuz? İşte bu hatalardan birkaçı;

1- Cezalandırma

İster inanın, ister inanmayın petinizi cezalandırmak yapılan en büyük hatalardan biridir. Pet cezalandırmak, onlara yaptığı eylemin yanlış olduğunu öğretmek yerine sadece korkuyu benimsetmeye yarar. Cezalandırmak yerine onu şaşırtarak ve ilgisini başka birşeye çekerek yaptığı davranışı bırakmasını sağlayabilirsiniz.  Bu şekilde ceza ile sizden ve çevreden korkmayı öğrenerek asosyal olmak yerine sizin istediğiniz başka bir eyleme bağlanacaktır.

2- Uzun süre yalnız bırakmak

Bir çok pet sahibi kedi yada köpeğini evde yalnız bırakmak zorunda olduğunda onu kafesine bırakarak petinin güvende olduğunu düşünür. Ancak bu sadece belli  bir noktaya kadar doğrudur. Birkaç saat yalnız brakmak belki olabilir fakat uzun zamanlı ayrılıklar için kesinlikle doğru değildir. Bu tür bir yalnızlık birçok sağlık sorunlarına yol açabilir. Çünkü petiniz için gerektiğinde tuvalete gidememek ve uzun süre tutmak zorunda kalmak, içinde bulunduğu küçük alan nedeniyle egzersiz yapamamak ve uzun süreli yalnızlığın getirdiği zihinsel uyarılma eksikliği büyük bir risktir.

3- Gereğinden fazla ödül vermek

Ödül bisküvilerini çok fazla verirseniz, eğitimde ödüllendirmek için verdiğiniz ödül bisküvileri anlamını yitirecektir. Davranışlarını eğitmek ve bazı şeyleri öğretmek için ödül bisküvilerini tutarlı bir şekilde kullanmak en iyi yoldur. Ödül bisküvilerini sürekli verdiğiniz takdirde ilgisinin sizde olmasını engellemiş olursunuz.

4- Egzersiz ve zihinsel uyarım

kopeklerde-egzersizPetinizin yaşına ve ırkına uygun egzersiz yapmasını sağlamak onları mümkün olduğunca sağlıklı tutmak için önemlidir. Köpekler de, her ırkın farklı egzersiz ve zihinsel uyarıma ihtiyacı vardır. Bu sizinle birlikte 20 dakika koşu veya 1 saat yürüyüş arasında değişmektedir. Diğer zamanlar için ise hoşlanacağı oyuncaklarla oynamasını sağlamak kısmen egzersiz ama daha çok zihinsel uyarım için çok faydalı olacaktır.

Kediler için ise, hem zihinsel olarak aktif olmaları hemde mutlu ve keyifli kalmaları için her gün belirli bir miktar onlarla oynamak yeterli olacaktır. Diğer zamanlar için ise hoşlanacağı oyuncaklarla oynamasını sağlamak zihinsel uyarım için faydalı olacaktır.

5- Evdeki eşyalar

Petinizin güvenli bir ev ortamında yaşamasını sağlamak için, bitkilerinizi onların ulaşamayacakları yerlere koymanız, açıkta elektrik kablosu ve prizi bırakmamak, detarjan gibi kimyasalların kapalı ve ulaşılmaz olmasını sağlamak, kırılabilir ve devrilebilir eşyaların kaldırılması yada sabitlenmesi, yüksek bir binada yaşıyorsanız açık pencerelerin korumalı olmasına dikkat etmeniz, çöp kutularınızı saklı ve kapalı bir ortamda tutmanız gerekmektedir.

Juen Pet Bilgi Portalı