Temel Eğitim Nedir?

Her köpeğin mutlaka alması gereken eğitim temel eğitimdir. İster evinizdeki süs köpeğiniz olsun, isterse arama kurtarma köpeği olsun her köpek temel itaat eğitimini almalıdır. Temel itaat eğitimi köpeğin öğrenmeyi öğrenme aşamasıdır. Bu eğitim dönemi içinde köpeğin sahibine itaat etmesi için gerekli komutlar ve davranışlar öğretilir.

Eğitimin başarılı olabilmesi için köpeğin sosyalleşmesi maksimum düzeyde olmalıdır, sosyal bir köpek sahibi olmak eğitimli bir köpek sahibi olmaktan çok daha önemlidir. Bu yüzden  köpek sahibinin temel itaat eğitimine kadar yavruyu olabildiği kadar sosyalleştirmesi ve ona dünyayı tanıtması gerekir, aksi takdirde yeteri kadar sosyal olmayan bir yavru köpek eğitimde başarı sağlamayacak ve sorunlara yol açacaktır. Eğer köpeğinizde sosyal davranış sorunları gözlemlediyseniz hiç vakit kaybetmeden bu sorunların önüne geçmeniz gerekir. Ancak sorunlar çözüldükten sonra köpeğiniz temel itaat eğitimi için hazır olacaktır.

Temel itaat eğitimine giriş yaşı altı ila oniki ay arasında olabilir.Koruma eğitimi için hazırlanan köpeğe temel itaat eğitimi,köpeğin koruma ve kendine güven duygusunun zayıflatılmaması için onikinci ay  içinde verilmeli ancak bu ana kadar köpek koruma içgüdüsü ve cesaretini kuvvetlendirmek için çalıştırılmalı ve  temel itaat komutlarına alıştırılmalıdır.

Eğer köpek görev için değil, arkadaşınız olacaksa eğitimine altıncı ay içinde başlayabilirsiniz ancak bu ana kadar yani sekizinci haftadan başlayarak köpeğinize komutları kesinlikle zorlamadan ve oyun arasında en fazla beş dakikanızı ayıyarak öğretebilirsiniz. Bu anlar köpeğinizle geçirdiğiniz en güzel ve eğlenceli günlerdir, unutmayın ki o henüz çok genç, şu an bebeklik döneminde ve bir bebekten olağanüstü bir hafıza veya düşünce bekleyemeyiz. Şu anlar köpeğinizin birşey anlamadığını düşünmeyin çünkü siz farkında olmasanız bile köpeğiniz öğrenmeye başladı, önemli olan ona doğru hareketleri öğretmek ve geliştirmek yalnız sabır ile, her şey yavaş yavaş olacak.

Temel itaat eğitiminde köpeğiniz size itaat etmeyi öğrenir ve verdiğiniz komutları uygulamaya çalışır.Bu eğitim dönemi içinde köpeğiniz yedi adet temel komut öğrenecektir. Köpeğin bu komutlara tamamen uyum süresi 30-40 gün arasındadır. Temel itaat eğitimi için verilen esas süre yirmibir gündür. Ancak bu süre çoğu köpek sahibinin, köpeğini yeteri kadar sosyalleştiremediği ve bu yüzden köpeğin, eğitime ve dış dünyaya yeteri kadar uyum sağlayamadığı için süre uzamaktadır.

Köpeğinizin eğitimde başarılı olması ve onunla ömür boyu rahat bir yaşam istiyorsanız yavru köpeğinize dünyayı ve insanları çok iyi tanıtmalı ve bu alanlardaki sorunlarını çözmelisiniz. Bu sorunlar çözüldükten sonra köpeğinizi temel itaat kursuna vermeli, hatta profesyonel bir eğitmenden destek alarak temel itaat eğitimini kendiniz vermelisiniz. Unutmayınız ki kendi verdiğiniz eğitim çok daha etkili olacak ve aranızdaki bağı güçlendirecektir.

Temel itaat eğitiminde köpeğiniz uyması gereken komutlar:

  • Sol yanınızda sizinle uyumlu olarak, gevşek kayışta yürüme.
  • Otur.
  • Yat.
  • Gel.
  • Otomatik oturuş; siz durduğunuz anda köpeğinizde durarak oturur.
  • Yerinde kal; sol yanızda yürüyen köpeğinize komut vererek onu ayakta bekletebilirsiniz.
  • Dur; size doğru gelen köpeğinizi komutunuz ile ileride durdurabilirsiniz.

Eğitimde yanlış olarak bazı eğitmenler  “Bekle” komutunu kullanırlar. Örneğin köpeğe “Otur” veya “Yat” komutunu verdikten sonra ayrıca “Bekle” komutunu verirler ve köpek bu komuta uyar. Yukarıda da  gördüğünüz üzere “Bekle” komutu sıralamada yer almamıştır, çünkü bu komut eğitim için gereksizdir. Zaten köpeğinize otur, yat veya yerinde kal komutunu verdiğiniz anda, köpeğimizden bir dahaki komuta kadar komutu uygulamasını istemekteyiz. Bu yüzden köpeğimize komut vererek yanından ayrıldığımız anda köpeğimiz hareket etmeyerek yeni komutlarımızı beklemelidir.

Temel itaat eğitiminde köpek yedekli(tasması bağlı) olduğu halde yukarıda sayılan komutlarınıza itaat etmektedir. Köpeğinizin tasmasını çıkardığınız ve onu serbest bıraktığınız anda köpeğinizin komutlara cevap verme oranı düşer hatta başlarda biraz cevap verirken ileride hiç vermeyebilir. Bunun için trafiğin ve insanların yoğun olduğu bölgede köpeğinizi serbest bırakmamak uygun bir davranış olacaktır. Eğer köpeğinizin tasmasız olarakda komutlarınıza uymasını isterseniz itaat eğitiminin bir üst basamağı olan ileri itat eğitimine geçmelisiniz.