Terk Edilen Köpekler Psikolojik Sorunlar Yaşıyor

uzgun-kopek (2)

Terk edilmek onları da etkiliyor!

“İnsanlar bakamayacakları hayvanları kesinlikle sahiplenmemeli!”

Yaz tatilinde çocukları sevindirmek için alınan köpeklerin okul sezonunun başlamasına kısa süre kala sahiplerince terk edilmesi, hem çevre sağlığını tehdit ediyor hem de hayvanları olumsuz etkiliyor.

Ordu Belediyesi Evcil Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon  Merkezi Veterineri Cüneyt İldem, yaptığı açıklamada, merkezlerinde sokak köpeklerinin yanı sıra sahipleri tarafından terk edilen köpeklerin de rehabilite edildiğini söyledi.

İnsanların bakamayacakları hayvanları kesinlikle sahiplenmemeleri gerektiğini vurgulayan İldem, “Buraya gelen vatandaşları sahipleri sanarak ‘beni sahiplenecek’ duygusu ile üzerlerine atlıyorlar, sahiplerini göremediklerinde de hayata küsüyorlar. Yani insanlar hayata nasıl küsüyorsa köpekler de aynı şekilde hayata küsüyor. Köpekler de insanlar gibi terk edilmiş duygusunu yaşayarak mutsuz oluyorlar” dedi.

Köpek bakmanın “geçici bir heves” olmaması gerektiğine dikkati çeken İldem, şöyle devam etti: “İnsanlar ile köpekler arasında müthiş bir bağ var, her köpek duygusal anlamda sahibine bağlanıyor, daha sonra buraya getirilerek tel örgüler arasına bırakılan köpeklerde psikolojik problemler oluşuyor. Vatandaşlarımız ya bakamayacakları köpekleri sahiplenmesinler ya da sahiplendikleri köpekleri sonuna kadar bakmaya çalışsınlar. Burada gözlemliyoruz, terk edilen köpekler psikolojik sorunlar yaşıyor, kıyıda, köşede hareketsiz yatarak sahiplerini arıyorlar.”

En çok sevdikleri aktivite top oynamak

Terk edilmiş duygusuyla psikolojik problemler yaşayan köpeklere yönelik çeşitli aktiviteler düzenlediklerini kaydeden İldem, “Günlük olarak burada köpeklerimizin altlarını temizliyoruz, yemlerini veriyoruz. Gün içinde yavru köpeklerle oyun oynuyoruz, büyük köpeklerle top oynuyoruz. Çünkü en çok sevdikleri aktivite top oynamak. Aralarına üç beş top attığımızda oynayarak büyük zevk alıyorlar” ifadelerini kullandı.

A.A