Yavru Kedilerin Vücut Dili

van-kedisi-minikdostum-com-01Yavru kediniz sadece birkaç kelime anlatmasına rağmen vücut dilinize ve davranışlarınıza çok duyarlıdır. Duygularınız anlayabilir hatta tepkilerini tahmin edebilir. Kediniz, sizinle sürekli olarak, belirgin bir biçimde vücut dili aracılığıyla iletişim kurar.

1. Kafası ile Anlattıkları

Gözlerinin şekli ve kulaklarının pozisyonu, kendini anlatmak istediklerinin göstergesidir.

Nötr: Kulakları dik, gözler açık ve yuvarlak.

Kızgın: Kulakları sivri, bir yöne çatık kaşlar.

Saldırgan: Kulaklar düzleşmiş, yuvarlak ve genişlemiş göz bebekleri.

Mutlu: Kulaklar öne doğru açık, açık gözler ve dar göz bebekleri.

 

2. Vücudu ile Anlattıkları

yavru-kediler-02Burnunu ya da kuyruğunu sürterse: Kedinizin mutlu olduğunu gösterir. Yavru kediniz sizin yanınızda mutlu ve mutluluğunu sizi koklayarak paylaşmak istiyor anlamına gelir.

Uzun bir süre dizlerinize masaj yapıyorsa: Aşırı memnuniyetin ifadesidir. Yavru kediniz emzirilirken mutluluğunu gösterir. Patilerinin annesinin memeleri üzerindeki hareketleri, süt akımını uyarmak içindir. Mutlulukla ilişkili u hareketleri yaparak sizi annesi olarak tanımlar.

Sizi ne zaman görse yerde yuvarlanıyorsa: Teslim olmuş demektir.Kediler bu hareketi sadece tamamen güvendikleri kişiler için yaparlar. Önceki rahatlama anı ile ilgili bir teslimiyet hareketidir.

Kuyruğunu sallıyorsa: Heyecanlı olduğunu gösterir. Eğer kedinizi okşarken kuyruğunu sallamaya başlarsa, durun! Çünkü, kediniz bundan hoşlanmamış demektir, bu onun hoşnutsuzluğunu gösterir.

 

3. Burnu ile Anlattıkları

yavru-kediiMırlama: Teslimiyet ve memnuniyeti gösterir. Yavru kediler gün içerisinde mırlamaya ilk beslenmeleriyle başlarlar. Bu mırlama, büyük bir tatmin ve sahiplerine tam bağlılıklarının göstergesidir. Eğer yavrunuz sizinle birlikteyken mırlarsa, size teslimiyetini ve memnuniyetini göstermiş olur.

Hırlama ve Islık Çalma: Korkutma anlamına gelir. Kediler bu sesi saldırganlık durumlarında kullanırlar. Bu sesler, onların savunma stratejisinde korkutma işaretleridir.

Miyavlama: Çok çeşitli sesleri vardır ve her birinin ayrı anlamı bulunmaktadır. İstek, şikayet, kafa karışıklığı, reddetme duygularını belli etmek için miyavlayabilirler. Yavru kedinizi gözlemleyerek kısa sürede seslerin anlamlarını ayırt etmeyi öğrenebilirsiniz.

 

Not: Kedilerde sürtünme; bölgesiyle bütünleşmek için yaptığı bir harekettir. Yavru kediler bu hareketi hormonal salgıları, feromonlarını, kulak altındaki bezlerden ayak bileklerinize bırakmak için kullanırlar. Yavrunuz, kokusunu sizinle paylaşır, sağlıklı olduğunu ve sizi bölgesinde kabul ettiğini gösterir.